İstanbul ve Ankara’da yolsuzluk protestosuna saldırı

İstanbul ve Ankara’da AKP hükümetinin istifası talebiyle sokaklara çıkan halka polis gaz bombası ve tazyikli suyla saldırırken, çatışmalar saatlerce devam etti

HABER MERKEZİ (02.03.2014)-

İSTANBUL: İstanbul Taksim’de AKP hükümetinin istifasını talep etmek için Galatasaray Lisesi önünde toplanarak eylem yapmak isteyen kitleye saldıran polis, kalkanlarla kitleye Tophane tarafına doğru uzaklaştırmak istedi.

Polise sloganlar atarak direnen kitle, Cihangir tarafına çekilerek sokaklara barikatlar kurdu. Polisin saldırısında en az 5 kişi gözaltına alındı. Polis halkın direnişi karşısında rastgele her yere gaz bombası atarken, gazdan çok sayıda kişinin etkilendiği gözlendi.

Kitle, Cihangir’den Sıraselviler Caddesi’ne yönelirken, Taksim İlk Yardım Hastanesi önünde polisin gaz bombalı saldırısıyla karşılaştı. Kitle, polise havai fişeklerle karşılık verdi. Kitle, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla direnişini sürdürürken, Güllüoğlu Pastanesi’nin içerisine de gaz bombası atıldı.   

Polis kitleye, Firüzağa’da üç ayrı yerde aynı anda yoğun gaz bombası atarak saldırdı. Kitle saldırının ardından ara sokaklara çekildi.


ANKARA:
Başbakan Erdoğan ve AKP hükümetinin yolsuzluklarını protesto etmek için Güvenpark’ta yüzlerce kişi bir araya geldi. Kitleye Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’ın arasında geçen telefon konuşmaları dinletildi. Eylem sırasında “Alo Babacağım Hırsız Var” pankartı açıldı.

Ankara’da Kuğulupark’a yürüyen kitle, Tunalı Hilmi Caddesi’ni trafiğe kapatarak yürüyüşe devam etti. Kitlenin önü Karanfil Sokak çıkışında polis tarafından kesildi. Uzun süre bekleyişini sürdüren kitlenin önündeki barikat kaldırılırken kitle Güvenpark’taki kitleyle birleşti. Kitle Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatırken, „Hükümet istifa“ sloganları atıldı.

Gezi Ayaklanması sırasında katledilenler için yapılan saygı duruşunun ardından basın açıklamasının okunmasına geçildi. Açıklamada, “Arkadaşlarımızın katledilmesi, sokakların işkencehaneye dönüştürülmesi montaj değildir” denildi.

Bu sırada Kızılay Meydanı’na “Alo Babacığım Hırsız var” , “Alo Fatih” , “Paraları Sıfırla” pankartları taşındı.

Kitle Ziya Gökalp Caddesi’ne doğru yönelirken,”Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Sık bakalım” sloganlarını attı.

Polis saat 18.00 sıralarında TOMA’lardan tazyikli suyla saldırırken, kitle TOMA‘lara havai fişeklerle karşılık verdi. Gaz bombasıyla saldırıya devam eden polise karşı, Kızılay Meydanı’na çıkan ara sokaklaranda direniş başladı. Kolej ve Ziya Gökalp Caddelerine kurulan barikatlarda “Hükümet istifa”, “Hırsız var” sloganları yükseldi. Polis saat 19.30 sıralarında direniş karşısındaki acizliğini göstererek her yere rastgele gaz bombası atmaya başladı. Saat 20.00’de Ziya Gökalp Caddesi ile Yüksel Caddesi’nde direnişçilere karşı saldırıya geçen polisle kitle arasındaki çatışmalar bir süre daha devam etti. 

 

 

 

Önceki İçerikDKH:’Gezi’den Rojava’ya kadınlar iktidara!’
Sonraki İçerikDKH’den 8 Mart çağrısı