İstanbul Kobane Dayanışması Taksim’de eylemdeydi

Bugün saat 17.00’de Taksim Tünel’de bir araya gelen aralarında DHF’nin de olduğu İstanbul Kobane Dayanışması bileşenleri, Galatasaray Lisesi’ne yürüyerek Kobane’ye yönelik IŞİD saldırıları ile AKP iktidarının IŞİD’e desteğini protesto eden bir eylem gerçekleştirdi

İSTANBUL (11.10.2014)-Taksim Tünel’de bir araya gelerek ellerinde kurumları temsile eden flamalar taşıyan İstanbul Kobane Dayanışması bileşenleri, “Yaşasın halkların kardeşliği” yazılı ortak dövizleri taşıdı. Yürüyüş sırasında “Kobane halkı yalnız değildir” , “Kobane’de düşene dövüşene bin selam” , “Her yer Kobane her yer direniş” , “Katil devlet hesap verecek” , “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” sloganları atıldı. 

‘IŞİD’i güçlendirenler Türkiye’de Hizbu-Kontra’yı yarattı’

Kitle Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelirken, Galatasaray Lisesi ile Tünel tarafında yoğun polis ablukası dikkat çekti. Lise önünde Kobane’de şehit düşenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Yapılan açıklamada “Ortadoğu’da IŞİD’i güçlendirenler Türkiye’de Hizbu-Kontra’yı yarattı. AKP hükümeti bilmeli ki Kobane ve Türkiye’de bütün halk el ele verdi ve direniyor. IŞİD barbarlığı Kobane’den sökülüp atılıncaya kadar sokaklarda olmaya ve direnmeye devam edeceğiz.”

Saldırılarda 38 kişi katledildi

İstanbul Kobane Dayanışması adına yapılan basın açıklamasında AKP iktidarının IŞİD’e verdiği destek protesto edilerek ülkenin birçok yerinde gerçekleştirilen eylemlere yönelik polis saldırılarında 38 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Yapılan eylemlere katılan devrimci demokratik kitle örgütlerinin hedef gösterildiğine dikkat çekilen basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere pek çok devlet yetkilisinin halkı tehdit ettiği kaydedildi. 

İstanbul Kobane Dayanışması adına yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Suruç’ta çetelerin geçişini engellemek için nöbet tutan halka asker ve polis saldırıları durmadan devam etmektedir. Tüm bu saldırılara karşı halk, sınırdan çekilmemekte ve nöbete devam etmektedir. 

Kobane’den yaralı olarak sınıra getirilen insanların, tedavileri için içeri alınmasında zorluklar çıkarılmakta, sınır kapısında ölüme terk edilmektedir. Son üç günde beşten fazla insan bu nedenle yaşamını yitirmiştir. 

IŞİD’in sınırın bu tarafına düşen bombaları ve sınır kapısına saldırılarına hiçbir şey yapılmamakta, angajman kurallarının IŞİD çetelerini kapsamadığı açıkça ortaya çıkmaktadır. 

Bunun karşısında sınıra yaklaştı diye Kobane tarafında askerin açtığı ateş sonucu 12 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetmiştir. 

Birçok ildeki linç ve katliam girişimlerinde, polisin IŞİD yanlısı faşist güruhlarla iç içe olduğu, yönlendirdiği, yakaladığı protestocuları linç etmeleri için faşist güruhlara teslim ettiği, görüntüler ve ifadelerde ortada durmaktadır.”

Talepler dile getirildi

Kobane halkının direnişine vurgu yapılan basın açıklamasında sokaklarda direnişin sürdürüleceği ifadeleri ve şu taleplerin sıralanmasıyla sona erdi:

“IŞİD’e yapılan her türlü destek kesilsin

Kobane halkının kendini savunabilmesi için yardım koridoru açılsın

Rojava’nın statüsü tanınsın

Savaş ve işgal tezkeresi geri çekilsin”

Önceki İçerikVan’da bir kişi daha hayatını kaybetti
Sonraki İçerikDHF’lilerden yalan haber yapan Beyaz TV muhabirlerine suçüstü