İşkence gören MKP dava tutsaklarına hapis ‘cezası’ verildi

Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde 3 MKP dava tutsağına işkence yapıldığına dair video kayıtları ve darp raporları olmasına karşın, mahkemede işkence gören tutsaklara 7’şer ay hapis ‘cezası’ verildi  

HABER MERKEZİ (18.11.2014)- Hapishanelerde yaşanan hak gaspları ile işkence haberleri gündemdeki yerini korurken, Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan MKP dava tutsaklarına yönelik psikolojik ve fiziki şiddet uygulandı. 4 gün önce TUHAD-FED Ankara Temsilciliği’ne faks gönderen MKP dava tutsağı Baran Onur Doğan, yaşadıklarını anlattı. 

Hapishanelerde hak gaspları devam ediyor

Doğan, 8 ay önce Sincan 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde gasp edilen haklarını talep etmek için bütün girişimlerine karşın, yeni saldırı ve hak gasplarıyla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti. Doğan’ın mektubu şu ifadelerle devam etti: “Hapishanedeki hak gasplarını içeren mektuplarımıza el konuluyor, spor-iç sohbet haklarımız kullandırılmıyor. Mahkemeye gidişlerimiz, hastaneye sevklerimiz engelleniyordu. Tecrit politikalarını derinleştiren idare yılları bulan disiplin ‘cezalarıyla’ örülen direnişi kırmaya çalışıyor.”   

Tutsaklar 20-25 gardiyanın saldırısına uğradı

İdarenin psikolojik baskılarını da arttırdığına dikkat çeken Doğan şunları söyledi: “Devrimci tutsakları kimliksizleştirmek, toplumdan soyutlamak için bu politikalarında bir sonuç elde edemeyince, geçtiğimiz aylarda planlı bir saldırı furyası devreye konuldu. Ben ve yoldaşlarım Kurtuluş Derman ile Murat Aygül, haftalık telefon görüşmemizi yapmak için hücreden çıktığımızda önce gardiyanların sözlü tacizine sonra da fiziki saldırısına maruz kaldık. 20-25 kişinin saldırısı bize bunu planlı olduğunu gösteriyor. Ara koridorda bizi tekme ve yumruklarla yerlerde sürüklediler. Nefes almamamız için ağzımızı burnumuzu kapattılar.”

Fiziki işkencenin ardından saatlerce bekletilerek psikolojik işkenceye de maruz bırakıldıklarını ifade eden Doğan, daha sonra revire götürüldüklerini ve darp edildiklerine dair rapor aldıklarını kaydetti. 14 Mart’taki bu işkencenin ardından Sincan 2 No’lu F Tipi’nden 1 No’lu F Tipi’ne sürgün edildiklerini belirten Doğan, işkence yapan gardiyanlar hakkında yaptıkları suç duyurularının reddedildiğini ifade etti.   

İşkenceci gardiyanlara değil tutsaklara ‘ceza’

Kendilerine işkence yapıldığı sırada “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganı attıkları için haklarında “memura direnmekten ve darp etmekten” kamu davası açıldığını ifade eden Doğan, davanın 31 Ekim’de Ankara 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında işkencenin görüntü kayıtları olmasına ve darp raporuna karşın mahkeme heyetinin, işkence yapan Çağatay Uygun, Burak Bölükbaş, Mustafa Oğuz ve Mustafa Akbal adlı gardiyanların şikayetlerini kabul ettiğini aktardı.  Doğan, mahkeme heyetinin kendilerine ise 7’şer ay hapis ‘cezası’ vererek işkencecileri akladığını belirtti.

 

Önceki İçerikDevlet organizeli tasfiyeciliği tanıyalım
Sonraki İçerikKuzey Kürdistan’ın yiğit evladı Dr. Şivan