IŞİD Şengal’de 3 bin kişiyi katletti

IŞİD çeteleri Şengal’i işgal ederek en az 3 bin kişiyi katlederken, katliamdan kaçan 300 yaşlının ve çocuğunda hayatını kaybettiği öğrenildi

HABER MERKEZİ (08.08.2014)- IŞİD çeteleri, 3 Ağustos’ta KDP peşmergeleri Şengal’den çekilmesinin ardından işgal başlattı.  Aynı gün YPG güçleri  Şengal’e birlikler gönderdi. YPG güçleri bir gün sonra Şengal dağına ulaşarak katliamdan kaçan halkın güvenliğini sağladı.

3 bin kişi katledildi

IŞİD çeteleri Şengal’in merkezi ve köylerinde hunharca katliam gerçekleştirilirken, katliamdan kaçan halk ise açlık ve susuzluk altında ölüme karşı direniyor. 4 Ağustos’ta HPG güçleri de Şengal’e birlik gönderdi. HPG ve YJA Star güçleri Şengal dağlarına sığınan binlerce mültecinin güvenli bir şekilde Batı Kürdistan’a tahliye edilmesi için insani koridorlar oluşturdu. Binlerce insan bu koridorlardan Rojava’ya ulaştırıldı.

IŞİD çetelerinin en az 3 bin kişiyi katlettiği, 5 bin kişiyi kaçırdığını ve 300 çocuk ve yaşlının da açlıktan hayatını kaybettiği belirtildi.

3 Ağustos’tan bu yana şiddetli çatışmalar yaşanırken, çok sayıda köy HPG,YPG ve 4 Ağustos’ta kurulan Şengal Direniş Birlikleri (ŞDB) tarafından kurtarıldı. Yüzlerce Ezidi genci de direniş saflarına katıldı.

 

Önceki İçerikYPG, HPG ve Şengal Direniş Birlikleri IŞİD’e karşı mücadeleyi büyütüyor
Sonraki İçerikMaxmur’da HPG/YJA Star gerillalarıyla IŞİD arasında çatışma