İlk kazanım TOFAŞ’tan

Metal direnişi kitleselleşerek devam ediyor. Direniş sonucunda ilk kazanımı TOFAŞ işçileri kazandı

HABER MERKEZİ (23.05.2015)- Metal işçilerinin kitleselleşen direnişinde sarı sendika Türk Metal’e MESS’e karşı yürüttükleri mücadele de ilk kazanımı TOFAŞ işçileri kazandı. TOFAŞ işçi temsilcileri ve patron arasında süren görüşmeler akşam saatlerine kadar devam etti. İşçilerin patron tarafından kabul edilen talepleri şöyle;

Eylemlere katılan hiç bir işçinin işine son verilmeyecek.

Türk Metal sendikası fabrikada yetkili olamayacak. Sendika gitmese dahi işçiler kendi seçtiği temsilcilerle temsil edilecek.

-İşçilere bin liralık zam yapılacak. Yıllık 2 sefer prim ödenecek

İşçiler bu görüşmeden çıkan kararları kendi arasında görüşmeye başladı. Diğer fabrikalardaki durumu da değerlendiren işçiler pazartesi günü üretime başlama kararı aldı. TOFAŞ’ta direniş kazanımla sonuçlandı. İşçiler Renault’daki arkadaşlarıyla da dayanışacaklarını belirtiyor ve oradaki görüşmeleri bekliyor.

Mako ve Renault fabrikalarında ise işçiler bekleyişini sürdürüyor.

Ford Otosan’da ise Ali Koç’un fabrikaya gelerek doğrudan devreye girdiği belirtildi. İşçiler taleplerinde kararlı. Yüzlerce işçi fabrikada bekliyor.

Türk Traktör fabrikasında işçilere patron tarafından tehdit mesajı gönderildi. Türk Traktör işçileri erzak yardımı çağrısında bulunurken işçi aileleri de işçileri ziyaret etti.

Farba ve VLE Elektronik işçileri, 16.00-24.00 vardiya çıkışında eylem yaptı. İşçiler, “Bizi satanı biz de satarız!”, “Türk Metal istifa!” sloganlarını attı.

 

Önceki İçerikMKP: ‘Otomotiv ve metal işçilerinin direnişini selamlıyoruz’
Sonraki İçerik‘Dünden bugüne Esintiler’ etkinliği gerçekleştirildi (Foto-Haber)