İki kolu olmayan hasta tutsak Ergin Aktaş tahliye edilmiyor

Adli Tıp Kurumu’nun iki eli olmayan tutsak Ergin Aktaş için iki kez “hapishanede kalamaz” raporu vermesine karşın Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesi Aktaş’ı “yeniden bomba atabilir” gerekçesiyle serbest bırakmıyor

HABER MERKEZİ (06.09.2014)- Ülkemizde yüzlerce hasta tutsak hapishanelerde yaşama koşulları olmadığı halde devletin kurumlarının işbirliğiyle hapishanelerde tutularak katledilmek isteniyor. Hasta tutsak Ergin Aktaş hapishanede kalma koşulu olmadığı ve iki kez “hapishanede kalamaz” raporu aldığı halde serbest bırakılmıyor.

1998 doğumlu olan ağrılaştırılmış müebbet hükümlüsü hasta tutsak Aktaş’ iki eli olmadığı için Adli Tıp Kurumu tarafından iki kez “hapishanede kalamaz” raporu verildi.

“Toplum güvenliği için tehlikeli” (!)

13 Ekim 2013 tarihinde Aktaş için “hapishanede kalamaz” raporu veren İstanbul ATK raporda Aktaş için “Maruz kaldığı ağır sakatlık nedeniyle hayatını yalnız idame ettiremeyeceği, bir başkasının desteğine ile bakıma muhtaç olduğu” yönünde  ifadelere yer verdi. Ancak ATK’nın raporun karşın Aktaş Erzurum Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şubesi’nin verdiği “Toplum güvenliği için tehlikelidir” raporu sebebiyle tahliye olamadı. ATK 30 Ekim 2014’te Aktaş için ikinci kez “hapishanede kalamaz” raporu verdi. Ancak Aktaş polis raporu sebebiyle yine serbest kalamadı.

“Yine bomba atabilir” (!)

Aktaş’ın avukatları bunun üzerine Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtirazı reddeden mahkeme bir kolu ve bir eli olmayan Aktaş’ın yeniden bomba atabileceği yönünde bir karar verdi. Mahkeme kararında şu ifadelere yer verdi “Polis noktasına el yapımı bomba atması, ilk bombanın patlamaması üzerine hükümlü ikinci bir bombanın fitilini yakmaya çalıştığı sırada bombanın elinde patlaması eylemlerinin toplum güvenliği bakımından ağır tehlike oluşturduğu gibi, hükümlünün mahkumiyetine ve sonuç cezasına konu eylemi ve dosyaya yansıyan hali nazara alındığında toplum güvenliği bakımından ağır ve somut tehlikenin kalkmadığı değerlendirildiğinden itirazların reddine karar verilmiştir.”

Aktaş’ın avukatları Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin itirazı reddetmesi üzerine tedbir için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

1988 doğumlu olan hasta tutsak Ergin Aktaş’ın bir patlama sonucu sol kolu dirseğine yakın yerden, sağ kolu da bilekten kesilmiş durumda. Ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü olan Aktaş patlamadan önce de başından vurulmuş ve bu sebeple kafatasında çizikler bulunuyor, konuşmakta zorlanıyor ve unutkanlık yaşıyor.

 

Önceki İçerik1 Mayıs Mahallesi Festivali’nde Grup Munzur coşkusu
Sonraki İçerikTorunlar İnşaat’ta 10 işçi katledildi