İbrahim Kaypakkaya ülke genelinde anıldı-YENİLENDİ

Katledilişinin 40. Yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya ülke genelinde yapılan eylemlerle anıldı

HABER MERKEZİ (19.05.2013)-

ANKARA:

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve mayıs şehitleri aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da bulunduğu çok sayıda devrimci-demokratik ve yurtsever kurum tarafından yapılan eylemle anıldı.

Saat 18.30’da Kolej Meydanı’nda bir araya gelen kitle buradan Sakarya Meydanı’na yürüdü. İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtlerin resimlerinin taşındığı yürüyüş sırasında sık sık “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Haki Karer ölümsüzdür”,”Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Sakarya Meydanı’nda toplanan kitle, ilk olarak devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından basın açıklamasının okunmasına geçildi.

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Resmi ideolojinin Kemalist karakterini ortaya koymuş, Kürt ulusunun özgürlük ateşini körüklemiştir. Türkiye Devriminin yolunu Halk Savaşı olarak tespit etmiş ve bu tespiti eyleme çevirmiştir. Bu nedenledir ki; ‘demokratikleşti’ denen Türkiye’de Kaypakkaya’nın afişini asmak, anmasına katılmak, türküsünü söylemek, kitabını taşımak dahi ‘büyük bir suç’ ve gözaltı-tutuklama sebebidir! Pınar Aydınlar, Ferhat Tunç ve daha birçok sanatçı Kaypakkaya türküleri söyledikleri için terörist ilan edilmektedir. DHF üyelerine bu nedenle yüzlerce yıllık hapis ‘ceza’ları verilmiştir. Kaypakkaya sloganları atan YDG’liler bu nedenle tutuklanmıştır.”  

Basın metninin okunmasından sonra eylem sonlandırıldı.

BURSA:

Katledilişinin 40.yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya Bursa’da BDS, DHF, ESP, PARTİZAN,SDP ve SODAP’ın örgütlediği yürüyüş ve yapılan basın açıklamasıyla anıldı.

Osmangazi Metro İstasyonu’nda toplanan kitle ”Katledilişinin 40.Yılında İbrahim Kaypakkaya’yı anıyoruz Bu Çelik Aldığı Suyu Unutmayacak” pankartı arkasında sesli ajitasyonlar ve sloganlar eşliğinde Kent Meydanı’na yürüdü. Kent Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Ezilenlerin zulme, sömürüye ve de egemen sınıfların her türlü saldırılarına karşı verdiği mücadelelerle yazılan insanlık tarihinin sayfalarına düşülen en önemli notlardan biridir Kaypakkaya. 71 devrimci çıkışının önderlerinden komünist devrimci önder İbrahim Kaypakkaya’nın tüm bu değerleri ser verip sır vermeyen bir direniş destanıyla ezilen emekçi halkımıza armağan etmesinin adıdır 18 Mayıs. Mayıs ayı aynı zamanda, insanlığın kurtuluşu mücadelesinde bedel ödemenin sınırının olmayacağını ve bu bedeli ödemenin düşmana karşı net bir duruş gerektiğinin adıdır.Mayıs ayı katliam ve direniş ayıdır. 1 Mayıs şehitleri ‘Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Kahrolsun emperyalizm!’şiarıyla haykıran Deniz, Yusuf, Hüseyin 6 Mayıs idam sehpalarını tekmeleyerek sloganlarla meydan okuyanlardır.31 Mayıs zulme isyan eden Sinan,Alparslan,Kadir’in Nurhak dağlarında katledildikleri gündür.Yine 18 Mayıs’ta Ferhat Kutay,Eşref Anyık,Mahmut Zengin,Mecmi Öner, Diyarbakır zindanında ihanete ve teslimiyete karşı bedenlerini tutuşturarak faşizme karşı direnişi harlandırmışlardır.İbrahim Kaypakkaya’nın yaşadığı dönemde düşünceleri bu coğrafyada en tehlikeli olarak belirlendi.Kaypakkaya’nın fikirlerinden ve pratiğinden korkan egemenler,18 Mayıs 1973’te 90 gün işkencenin ardından Kaypakkaya’yı katlettiler. Onu katlederek düşüncelerini de yok edeceklerini sandılar. Ancak katledilişinin 40.yılında devralınan bayrak, yoldaşlarının elinde dalgalanmaya devam ediyor. Halkın bilincinde ve yüreğinde onurlu ve yerini koruyor. Günümüzde hala onun resmini taşımak,asmak,onunla ilgili slogan atmak ve hatta türküsünü söylemek suç sayılıyor!

Açıklamada ülkede ve dünyada yaşanan güncel gelişmelere değinilerek “Buradan haykırıyoruz, İbrahim Kaypakkaya şahsında devrimci, komünist önderlerin ve Mayıs şehitlerinin mücadele ruhunu mücadelemize ışık tutacağını mücadelelerini mücadelemizde yaşatacağımıza söz veriyoruz.” ifadeleriyle sona erdi.

 Basın açıklaması sırasında kitle, “Katil devlet hesap verecek” , “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” , “Mayıs şehitleri ölümsüzdür” ,”Yaşasın devrimci dayanışma” , “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

YALOVA:

Yalova’da Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) taraftarları, Eğitim-Sen Yalova şubesinde yaptıkları etkinlikle Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya şahsında devrim ve komünizm şehitlerinin andı.

40. Ölümsüzlük Yılında halk gençliğinin yaptığı etkinlik İbrahim Yoldaş şahsında tüm devrim ve komünizm şehitlerini adına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. DGH Yalova örgütlülüğü adına okunan basın açıklamasında İbrahim Kaypakkaya’nın fikirlerinin bugün hala egemenler tarafından tehlike olarak görülmesinin ardında Kaypakkaya’nın fikirlerine karşı derin bir korku olduğunu belirtildi. Bu korkunun egemenler nezdinde haklılığının olduğunun altı çizilen açıklama İbrahim Kaypakkaya’yı anmanın onun devrimci mirasını daha ileriye taşımakla mümkün olabileceği; İbrahim yoldaşın düşüncelerinin halk gençliğinin bilincinde, bağrında sökülemeyecek şekilde işlediği; fabrikalarda, tarlalarda, okullarda O’nun mirasını daha yükseklere taşımanın halk gençliğinin boynunun borcu olduğu belirtildi.

Haki Karer ve Amed zindan karanlığına karşı bedenlerini ateşe veren Dörtler’in de anıldığı etkinlikte, DHF’nin yayınlamış olduğu merkezi açıklamanın okunmasının ardından Garip Şahin’in Töre adlı şiiri okundu. Daha sonra, İbrahim Kaypakkaya’nın hayatını anlatan Kırmızı Gül Buz İçinde Belgeseli’nin gösterimi yapıldı.

Etkinliğe Gençlik Muhalefeti de katılarak destek verdi.

ISPARTA:

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın 40. Ölümsüzlük Yıl Dönümünde Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) Eğitim-Sen Isparta şubesinde bir anma etkinliği gerçekleştirdi. 

DGH’nin dost ve taraftarlarıyla bir araya geldiği etkinlikte canlı sohbetler yapılırken,  İbrahim KAYPAKKAYA’nın yaşamı ve mücadelesi anlatıldı. Kaypakkaya’nın teorik tespitlerinin ağırlıklı olduğu sohbetler gerçekleştirildi.

Katılımcıların da sık sık söz aldığı etkinlik demokratik haklar mücadelesine yönelik gözaltı, baskı ve operasyonlara değinilerek devam ettirildi. Kemalizm, Kürt ulusal sorunu, Kaypakkaya ve 68 kuşağı Devrimci Önderleri vb konularda karşılıklı fikir alışverişinin yapılmasından sonra, 19 Mayıs Pazar günü yapılacak dayanışma pikniğinde tekrar buluşmak üzere etkinlik sonlandırıldı.

AMED:

Amed’de MEYA-DER öncülüğünde BDP Bağlar İlçe binası önünden Yeni Yeniköy Mezarlığı’na yürüyüş gerçekleştiren yüzlerce kişi Mayıs ayı şehitlerini andı. Çok sayıda BDP milletvekili ve yöneticisinin de katıldığı anmada, “Sonde me bi navê Kürdistan emê gav di şopa şehîdên xwe de bimeşim” yazılı pankart taşındı. Yeniköy Mezarlığı’nda toplanan kitle, mayıs ayında şehit düşen devrimciler için saygı duruşunda bulunurken ellerinde bulunan karanfilleri devrim şehitlerin mezarlarına bıraktı.

Kitle adına yapılan basın açıklamasında Mayıs ayının Kürt halkı için binlerce devrimcinin halkın özgürlüğü uğruna mücadele ettiği belirtilerek devrim şehitlerinin mirasının sahiplenilerek büyütülmesi çağrısı yapıldı.

Yapılan anmaya DHF katılarak destek verdi.

DERSİM:

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya şahsında tüm devrim şehitleri için bir panel yapıldı.

Devrim, sosyalizm ve komünizm uğruna şehit düşen tüm devrimcileri için yapılan saygı duruşuyla başlayan panel, daha sonra Kaypakkaya’nın mücadele ve yaşantısına dair açılış konuşması ve sine vizyon gösterimiyle devam etti.  Panele katılan İbrahim Kaypakkaya ile birlikte mücadele yürüten İbrahim Ünal İbrahim Kaypakkaya’nın mücadele yıllarında yaptığı faaliyetler ardında sınıf mücadelesine yönelik, Kemalizm’e bakış açısı ve mücadeleye yönelik açıklamalar yaptı. Ardından DHF sözcüsünün yapmış olduğu konuşmada; İbrahim Kaypakkaya’nın o dönemde yapmış olduğu tespitleri ile birlikte Kemalizm, ulusal soruna bakışı, ülkenin sosyo ekonomik yapısı gibi tüm tespitleriyle birlikte bir bütün halinde daha geniş bir perspektiften ele alınıp değerlendirilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerine yer verildi. Ardından son yıllarda İbrahim Kaypakkaya adına türküler söyleyenlere onun adını ananlara yönelik olarak hâkim sınıflar tarafından verilen cezaların egemenlerin hala Kaypakkaya korkusunun ne denli güncelliğini koruduğu belirtildi.

İbrahim Kaypakkaya’yı suçlu olarak gören hâkim sınıflara karşı  bir kez daha yineliyoruz ki ; suçu işlemeye devam ediyoruz.

‘’ Hâkim sınıfların Kaypakkaya ardıllarına yönelik olarak yapmış olduğu tüm saldırılar karşısında bedeli ne kadar ağır olursa olsun bizler yeni demokrasi güçleri olarak onun fikirlerini ve bize bırakmış olduğu bu onurlu mirası yaşatmaya, onun fikirlerini ve düşüncelerini ülkemizin işçilerine, köylülerine, ezilen milyonlarına taşımaktan bir an bile geri durmayacağız.  Panelistlerin konuşmalarının tamamlanmasından sonra panele katılan katılımcılardan soru ve İbrahim Kaypakkaya’ya yönelik düşünceler ifade edildi.

Panelin tamamlanmasından sonra Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitle ‘’İbrahim Kaypakkaya’yı Anmak Onurdur ‘’ pankartı arkasında Önderimiz İbrahim Kaypakkaya, Devrim Şehitleri Ölümsüzdür, Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur ‘’ sloganları eşliğinde Seyit Rıza Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında; İbrahim Kaypakkaya’nın hâkim sınıflar üzerinde yaydığı korku ve son yıllarda İbrahim Kaypakkaya’nın adını söyleyen, resmini taşıyan O’nun düşüncelerine tahammül etmeyen devlet hapishaneleri doldurmaya devam ettiği ifadelerine yer verildi.’’

Basın açıklaması sonunda Dersim otogarına doğru sloganlar eşliğinde kitle, Çorum’a doğru  harekete geçti.

 

 

 

Önceki İçerikFaşist kuşatma altında Kaypakkaya anması (Video Haber)
Sonraki İçerikÇorum’da Kaypakkaya anması -Yenilendi(foto haber)