HDP Kadın Bildirgesi açıklandı (Yenilendi)

1 Kasım seçim bildirgesini açıklamak üzere Ankara’da bir araya gelen HDP’nin kadın adayları sloganlar ve zılgıtlarla açılışı yaptı

HABER MERKEZİ (02.10.2015)- “Büyük insanlık, büyük barış” şiarıyla 1 Kasım seçimlerine hazırlanan HDP’nin kadın adayları Ankara’da seçim bildirgesini açıklamak üzere bir araya geldi.

Demokratik Kadın Hareketi aktivisti HDP 1. Bölge adayı Dilşad Canbaz’ın ve Demokratik Haklar Federasyonu aktivisti, HDP İzmir adayı Dilek Öz’ün de yer aldığı kadın seçim bildirgesi açıklamasında salona “İnadına barış inadına adalet”, “Özgürlük ve eşitlik için kadınlar kazanacak” ve YJA Star gerillası Ekin Wan’ın (Kevser Ertürk) fotoğrafı ile “Devlet zulme soyunduğunda Ekin’ler direniş giyinir” yazılı pankartlar asıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasının ardından kadının mücadele tarihini anlatan bir sinevizyonla devam etti. Sinevizyonun ardından HDP milletvekili ve DTK Eş başkanı Selma Irmak Kürtçe bir konuşma gerçekleştirdi. Kürtçe yapılan konuşmanın ardından HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ konuşmasını yapmak üzere sahneye çıktı.

Kadınların, yeni yaşamın teminatı ve barışın öncüsü olduğuna dikkat çekilen kadın seçim bildirgesinde, “Sarayın savaşını kadınlar durduracak” denildi.

Bildirgede ayrıca “Savaşa entegre değil, toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeleme” maddesi de yer aldı.

Seçim bildirgesinde kadınlar açısından sosyal politikalar da ele alındı. HDP’li kadınlar, sosyal politikayı, “Kadınları bağımlı kılan yardım politikası değil, sosyal hak temelli politika” olarak tanımladı.

Kadın emeğinin görünür kılınması içinde şu maddeler yer aldı:

“Ev işleri, bakım emeğini toplumsallaştıracak, ev içi yükü kadın erkek arasında paylaştıracak yeni bir yaşamı kuracağız.

Ev işçisi kadınların iş yasası kapsamına alınmasını, ev işçilerine sosyal güvence için teşvik verilmesini sağlayacağız.

Toplumsal cinsiyet eşitliğine hizmet eden sosyal destek mekanizmaları yaratacak, eşi vefat etmiş/boşanmış olan kadınlara ücret desteği vereceğiz.”

Rojava kadın devrimi de bildirgede yer aldı. Rojava’da kadınların hem yeni bir yaşamın inşasında, hem de IŞİD”e karşı direnişte öncü rolü oynadığına dikkat çekildi: “Rojava ve Kobanê, yaratıcılığıyla, inancı, gücü, yenilgi kabul etmez direnişiyle hepimize umut verdi, örnek oldu. Hem savaşta hem toplumsal inşada, meclislerde, akademilerde her yerde büyük bir coşku ve akılla öncülük eden Kobanêli kadınlar sadece Kobanê kantonunu değil neredeyse bir dünyayı direnişe kaldırdılar. Ve vahşet çeteleri karşısında zafer kazandılar” denildi.

Etkinliğe Gezi şehidi Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük, Ekin Ceren’in annesi, Cemile Çağırga’nın annesi Emine Çağırğa, Sema Yüce’nin annesi Zennure Yüce, Derelerin Kardeşliği’nden Nurcan Vahiç Aksu, tiyatro sanatçısı Esmeray da katıldı.

 

 

Önceki İçerikDHF: Haksız savaşların askeri olmayacağız sarayları saltanatları yıkacağız!
Sonraki İçerikHalkın Günlüğü 108. sayısı çıktı!