‘Havaçor Vadisi yok edilemez!’

DEDEF’e bağlı Munzur Koruma Derneği ve birçok köy derneğinin çağrısı ile dün akşam Taksim’de kitlesel bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte kitle, ‘dere ıslahı’ adı altında Havaçor Vadisi’nin sermayeye peşkeş çekilmesine, doğa katliamına izin vermeyeceklerini vurguladılar

HABER MERKEZİ (28.06.2015) – Dersim bölgesinde bulunan akarsular uzun zamandır hükümetin şirketlere peşkeş alanı olmuş durumda. Akarsuların üzerine kurulan HES’ler, barajlar doğayı katletmeye devam ediyor. Ancak buradan elde edilecek olan rantlar büyük şirketlere doğanın yok edileceği bile bile peşkeş çekiliyor.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF)’na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Munzur Koruma Kurulu ve birçok köy derneği, Havaçor Vadisinde yapılmak istenen barajlara ve HES’lere karşı dün akşam Taksim’de eylem yaptı.

Yürüyüşe polis engeli

Saat 19.00’da Tünel’den başlayan yürüyüşe yüzlerce insan katıldı. Kitle ‘Dersim’de sermayeye verilecek bir damla suyumuz yok. Havaçor Vadisi yok edilemez’ pankartının ardında yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık, “Munzur özgür akacak”,”Dersim’de baraj istemiyoruz”,”Su haktır satılamaz”,”Baraj yapma boşuna yıkacağız başına”,”Susma haykır barajlara hayır” sloganları atıldı.

Kitle Galatasaray Lisesi önüne geldiğinde ise polis barikatıyla karşı karşıya geldi. Polis kitleyi daha ileri bırakmayacağını, burada basın açıklamalarını tamamlamalarını istedi. Kitle kısa bir oturma eylemi ile bu durumu protesto etti. Çıkan tartışmaların ardından Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yapıldı.

‘Bu yok edişe seyirci kalmayacağız’

Basın açıklamasını Munzur Koruma Kurulu sözcüsü Hasan Şen okudu. Basın açıklamasında, “Hükümet, işbirliği içinde olduğu yapılara doğayı rahatça yağmalaması için her türlü yasal düzenlemeyi yapıyor. Bakanlar Kurulunca alınan ‘Cebri Kamulaştırma’ kararları bunun en somut örneğidir. Peri Vadisi bu konuda yıkımı en acı şekilde yaşamış, yüzlerce yıldır bölgede yaşayan halkın topraklarına zorla el konularak sürgün edilmişlerdir.

Biz Dersim halkı olarak bölgeye içinde DSİ yetkililerinin de olduğu bir heyeti en kısa sürede Havaçor Vadisi ve çevre köylerine göndererek durumun tespit edilmesini ve projeler ile ilgili detaylı bilginin bölge halkına verilmesini talep ediyoruz. Bu kaygılarımız giderilmeden bölgede hiçbir çalışmaya izin vermeyeceğimizin bilinmesi gerektiğini istiyoruz.

Milyonlarca yıldır, üzerindeki canlılar için yaşam kaynağı olan yaşlı dünyamız, varlığımızı sürdürmek için bütünüyle bağımlı olduğumuz doğal sistem ve kaynaklarımız kaybediyor. Doğal varlıklarımız, geri gelmemek üzere yok ediliyor. Bu yok edişe başta bölgemiz olmak üzere hiçbir yerde seyirci kalmayacağız” denildi.

Üstün ve Kenanoğlu’da yürüyüşe destek verdi

Basın açıklamasına HDP milletvekilleri Beyza Üstün ve Ali Kenanoğlu’da katılarak destek verdiler.

Üstün konuşmasında, “Dere ıslahı adı altına yapılan çalışmalar sermayenin yeni yöntemlerinden birisidir. Akarsular şirketlerin suyu rahatlıkla alabileceği hale sokulmak isteniyor. Sermaye ve sermayeyi destekleyen iktidarlar devam ettikçe, suyunu yaşamını koruyan tüm yoldaşlarda mücadeleye derelerinin başlarında devam ediyor” dedi.

Kenanoğlu ise konuşmasında, “Coğrafyamızda bütün barajlar yıkılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz yüzde on barajını aştık ama yeterli değil. Yaşamın önünde ki tüm barajları yıkana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz. ” dedi ve Kobanê halkının yanında olduklarını ve IŞİD’i ve IŞİD’e destek sunanları lanetlediklerini belirtti.

Önceki İçerikŞehid Mâ Biymût!
Sonraki İçerikLGBTİ yürüyüşüne polis saldırısı(yenilendi)