Hatay’daki direnişçilerden 13 kişi tutuklandı

 

 

Hatay’da Gezi Parkı direnişine katıldıkları gerekçesiyle yapılan baskınlar sonucu gözaltına alınan 17 kişi, bu sabah Adana Adliyesi’ne sevk edilerek ifadeleri alındı. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen direnişçilerden 13’ü tutuklandı

HATAY (26.07.2013)– Hatay’da siyasi polis tarafından Gezi Parkı direnişine katıldıkları gerekçesiyle yapılan baskınlarda gözaltına alınan 17 kişi, bu sabah Adana Adliyesi’ne getirildi. Adliye’ye girişinde slogan atan direnişçilere polis darp ederek saldırdı. Ardından saldırıya tepki gösteren ailelere ise bu kez çevik kuvvet polisleri saldırdı.

Yapılan hukuksuzlukları teşhir etmek, gözaltı ve tutuklananların derhal serbest bırakılması talebiyle bugün saat 12.30’da Adana’daki Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından, Adliye önünde basın açıklaması yapıldı.Açıklamada hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılması talep edildi. Açıklama sırasında BDP Mersin Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu üyesi Ertuğrul Kürkçü de bir açıklama yaparak Gezi direnişçilerinin serbest bırakılmasını istedi.

Abdullah Cömert’in ağabeyi: ‘Direnişçileri katledenler yargılansın’

Hatay’da katledilen Abdullah Cömert’in ağabeyi Zafer Cömert’in de söz aldığı eylemde, yargılanması gerekenlerin direnişçiler olmadığını belirterek esasında Gezi direnişçilerini katledenlerin yargılanması gerektiğini açıkladı.

Basın açıklaması sırasında kitle, “Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz” , “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük” sloganlarını attı. Kitlenin Adana Adliyesi önündeki bekleyişi sürüyor.

İfadeleri savcılıkta alınan 17 kişi, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilirken direnişçilerden 13’ü tutuklandı.

Mahkeme, Emrah Bulut, Sevcan Yılmaz, Ali Cavir ve Umut Anıl Işık’ı serbest bırakılmasına karar verirken, 13 direnişçiyi tutukladı.

Avukatlar tutuklamalara itiraz edecek

Tutuklananların isimleri şöyle:
“ESP üyeleri Ozan Uğur Taş ve Yasin Yiğitdöl, TÖPG üyeleri Mithatcan Türekten, Sevinç Dok, Mahmut Durkal ve Devran Çağlar, Halkevi üyesi Cihan Çelik, Mücadele Birliği Platformu üyesi Özgür Aslanyürek, Kaldıraç okurları Mustafa Kemal Ersöz, Namık Kemal Ersöz, Sinem Badem ve Ali Şahin Kayırcı, SODAP’dan Hakan Güngör.”

Tutuklanan kadın direnişçiler Karataş Hapishanesi’ne, erkek direnişçiler Kürkçüler F Tipi Hapishanesi’ne gönderildi.

Avukatlar bugün mahkemeye tutuklamalar nedeniyle itirazda bulunacak.

Adana’da gözaltına alınanlar bugün Adliye’ye çıkarılacak

Gezi direnişi eylemleri kapsamında yapılan baskınlarda 23 Temmuz tarihinde gözaltına alınan 6 direnişçinin emniyetteki işlemlerinin 24 Temmuz’da bitirildiği ve bugün Adliye’ye çıkarılacakları bilgisi alındı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Önceki İçerikAntakya’da Gezi baskınları
Sonraki İçerikDHF’den tutsaklar için yürüyüş çağrısı