Hatay halkı Gezi şehitleri için polisle çatıştı

Hatay halkının Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz ve hayatını kaybeden direnişçiler için her hafta pazartesi günleri yaptığı anmaya polis saldırırken, çatışmalar saatlerce devam etti

HABER MERKEZİ (20.08.2013)-Dün gece 21.30 sıralarında Uğur Mumcu Meydanı’nda bir araya gelerek Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert ile Gezi direnişinde katledilenleri anmak için Sümerler Mahallesi’ne yürüyen kitleye polis BP önünde saldırdı.

Halk Semt Pazarı’nda barikatlar kurarak polise direnirken, polis halka tazyikli suyla saldırdı. Armutlu Mahallesi’nde de polis halka gaz bombalarıyla saldırırken, evlere ve dükkanlara su sıktı. Halkın barikatları güçlendirmek için evlerinden eşyalarını attığı gözlendi.

Halk evlerinden eşyalarını atarak barikatları güçlendirdi

Polis Armutlu Mahallesi’ndeki barikatı geçerek mahalleye girerken, kitle “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür”  sloganlarıyla geri çekildi. Armutlu halkı polis saldırısının ardından yeniden barikatları kurarken, polis TOMA’larla kitleye su sıkarak barikatları aştı. Polisin direnişçilerin görüş açısını engellemek için lazer ışığı sıktığı gözlendi. Polisin saldırısı giderek artarken, evlere su sıkıldı.   

Hatay halkı gece 23.50’de barikatlarda  “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür” , “Abdullah Cömert ölümsüzdür” sloganlarıyla polisle çatışmaya devam etti. Polis barikatların ardında halay çeken kitleye, gaz bombalarıyla saldırdı. Barikatları aşamayan polisin evlere tazyikli su sıktığı Hatay’da, direnişçilerden biri kafasına gaz fişeği isabet etmesi sonucu yaralandı. Yaralının durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Hatay halkı  “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla polisle çatışmaya devam etti. Polis halkın direnişi karşısında barikatları aşamadı. Direnişçiler gece 01.15 sıralarında Salı günü Ekinci’de Ali İsmail Korkmaz için düzenlenecek 40.gün etkinliğinde buluşmak üzere eylemlerini bitirdi.

Önceki İçerik“Abdullah Kalay’ın kalbinin yüzde 65’i çalışmıyor”
Sonraki İçerikEthem Sarısülük’ün kamera görüntüleri ortaya çıktı