Hapishanelerde uygulanan yayın yasağı kaldırıldı

Hapishanelerde tutsaklar üzerindeki tecridi derinleştirmek için sosyalist basına getirilen yasak, sosyalist basın emekçileri tarafından örgütlenen eylemler ve devrimci demokratik kamuoyundan tepkilerin oluşması nedeniyle kaldırılırken, henüz Adalet Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı

HABER MERKEZİ (10.12.2014)- Adalet Bakanlığı’nın dağıtım şirketleri tarafından dağıtılmayan gazete ve dergilerin hapishanelere alınmayacağına ilişkin kararı, tutsaklarla, sosyalist basın emekçilerinin mücadelesi sonucu kırılmaya başlandı. 

Sincan F Tipi Hapishanesi’nde tutulan MKP dava tutsağı Evrim Konak, ailesiyle yaptığı görüşme sırasında, hapishane idaresi tarafından tutsaklara bilgilendirme yapılarak yayın yasağının kaldırıldığı yönünde ifadeler kullanıldığını aktardı. Konak, yayın yasağının kaldırılmasına karşın Adalet Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadığı sürece mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi’nde de yasağın kaldırıldığı belirtildi

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde de gardiyanlar tarafından tutsaklara, “Yayın yasağı kaldırılmıştır” şeklinde ifadeler kullanıldığı öğrenildi. 

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından alınan bilgiye göre, gardiyanlar tutsaklara, Adalet Bakanlığı tarafından tutsaklara “Yayın yasağı uygulanmayacak” yönündeki kararının geldiğini aktardı. Uygulamanın tüm hapishanelerde iptal edildiğini belirten gardiyanlar, bu haftadan itibaren tüm yayın ve kitapların tutsaklara verileceğini açıkladı.

Resmi bir açıklama yapılmaması nedeniyle tutsakların eylemlerine devam edeceği belirtilirken, gelişmelere göre suç duyurusunda bulunulacağı ifade edildi. 

 

Önceki İçerikPolis Caferağa Dayanışma Evi’ne saldırdı
Sonraki İçerikHapishanelerde yayın yasağına karşı eylem çağrısı