Gülsuyu’nda ESP Maltepe İlçe Örgütü’ne silahlı saldırı

Gülsuyu’nda bulunan ESP Maltepe İlçe Örgütü’ne dün gece silahlı saldırı düzenleyen çeteler, saldırının ardından kaçarken, binada hiç kimsenin olmaması yaralanma ve can kayıplarını önledi. Gülsuyu’nda artarak devam eden çete saldırıları, bu saldırıların arkasında polis olduğu gerçekliğini akıllara getiriyor

HABER MERKEZİ (10.08.2013)-  Gülsuyu Mahallesi’nde “Uyuşturucu, çeteleşme ve yozlaşmaya karşı mahallemizi savunuyoruz” şiarıyla düzenlenen 7. Sanat ve Hayat Kültür Festivali çalışmalarını yürüten ESP Maltepe İlçe Örgütü, dün gece saatlerinde çetecilerin silahlı saldırısına uğradı.

Araçla ESP’nin önüne gelen saldırganlar, binaya ateş açarak kaçtı. Binanın camlarının kırıldığı saldırıda, içeride kimsenin bulunmaması yaralanma ve can kaybını önledi.

Çetelerin 7 Ağustos günü öğle saatlerinde de ESP yönelik düzenlediği saldırıda 3 devrimci yaralanmıştı.    

Gülsuyu’nda çete saldırıları artarak devam ediyor

Temmuz başında BDP üyelerine saldırı gerçekleştiren çeteler, 25 Temmuz’da da mahallede bulunan parkta oturan SGD üyesi Cebrail Günebakan’ı silahlı saldırı sonucu karnından yaraladı.    

Çeteciler bu saldırıyla kalmadı ve bu kez 7 Ağustos günü bu yıl 7. Si düzenlenecek olan Sanat ve Hayat Kültür Festivali’nin afişlerini asan 2 Sosyalist Gençlik Derneği (SGD) üyesinden Sinan Sağır’ı iki bacağından, Aykan Şimşek’i bir bacağından yaraladı.

Aynı gün öğle saatlerinde ESP Maltepe İlçe Örgütü’nü hedef seçen çeteler, parti binasına ateş açtı. Bu saldırıda da SGD üyeleri Özgür Bedel ve Deniz Karacagil ile Partizan okuru Çağdaş Temuroğlu’nu yaralandı.

Karakola yürüyen halkın üzerine ateş açıldı

Gülsuyu halkı artan çete saldırılarına karşı, Gülsuyu’nda faaliyet yürüten devrimci demokratik kurumların örgütlediği bir yürüyüşle çetelere karşı mücadele vurgusunu ön plana çıkardı. 8 Ağustos akşamı halkın karakola yaptığı yürüyüş sırasında çeteler iki araçtan halkın üzerine ateş açarak 2’si gazeteci 5 kişiyi yaraladı. Hafif yaralanan 5 kişi hastaneye kaldırılarak tedavileri yapıldı.

Aynı gün Heykel Meydanı’na yürüyen halka, çeteler yeni bir saldırı düzenlerken, halkın çetelere karşı tepkisi devam ediyor.

Polis çetecileri koruyor

Gülsuyu’nda son bir hafta içerisinde gerçekleştirilen saldırılar sonucu 9 kişiyi yaralayan çetelerin halen mahallede cirit attığı gerçekliği orta yerde dururken ve mahalle halkının bu çete mensuplarının isimlerini bildiği halde, devlet yaşanan saldırıları seyrediyor. Çete mensuplarının isimleri polisin elinde bulunmasına karşın polis hiçbir şey yapmıyor aksine çetecileri azmettirecek tarzda hareket ediyor. Temmuz ayında 4 BDP üyesine silahla saldıran çete mensuplarından 7’sinin ismi polise bildirilmesine karşın, polis bu saldırganların ifadelerini dahi almayarak halk düşmanı yüzünü bir kez daha gösterdi.

Polis MOBESE’lerin çalışmadığını iddia ediyor

Mahallede sadece 25 Temmuz’da SGD üyesi Cebrail Günebakan’a saldırıyı gerçekleştiren çeteci tutuklanırken, polis tarafından yakalanmadı ve kendisi karakola giderek teslim oldu.

Mahallede yapılan saldırılarda polis çetecilerden hiç kimseyi gözaltına almazken, delilleri de ortadan kaldırıyor. Esenkent Polis Karakolu’nda bulunan polisler, saldırıların yaşandığı sırada MOBESE’lerin bozuk olduğunu iddia ederek çetecilere fiili destek verdiğini göstermiş oluyor.

Ancak çalışmadığı öne sürülen MOBESE’lerin basın açıklamalarını ya da yürüyüşleri kaydetmesi ve polis baskınlarının bu görüntüler üzerinden yapılması dikkat çekiyor. MOBESE kayıtlarının yok edilmesi, saldırganların yakalanması için hiçbir girişimde bulunulmaması, polisin olaylardaki rolünü açıkça ortaya koyuyor.

 

 

 

   

 

 

 

Önceki İçerik‘Karabiga’da termik santrallere karşı mücadelemiz sürüyor’
Sonraki İçerikSuat Kılıç’tan üniversitelilere ve kulüplere“Gezi tehdidi”