‘Gökçek rantın ODTÜ Ahmet Atakan’ın yolunda’

ODTÜ’den geçirilen yolun açılışının yapılacağı tören öncesi, ODTÜ öğrencilerinin A-1 Kapısında yaptığı eyleme polis saldırırken, çatışmalar başladı

HABER MERKEZİ (25.02.2014)- Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ içinden geçirilen yolun resmi açılış töreni bugün yapılacak. Açılış öncesinde ODTÜ’lü öğrenciler yaptıkları yürüyüşle bu açılışı protesto ederken, polis kitleye saldırdı.  

ODTÜ kampüsü, TOMA’lar ve helikopterler tarafından abluka altına alınırken, A-1 Kapısı önünde toplanan bini aşkın üniversite öğrencisi,  “Gökçek Rantın ODTÜ Ahmet Atakan’ın Yolunda” pankartını açarak yürüyüşe geçti. Üniversite öğrencileri, Eylül ayında ODTÜ direnişine destek vermek için Hatay’da yapılan eylem sırasında katledilen Ahmet Atakan anısına Fizik Fakültesi önüne fidanlar dikti.

Polis saldırısı başladı

“Hırsız Tayyip defol” , “Ahmet Atakan onurumuzdur” , “ODTÜ’de bir fidan Ahmet Atakan” , “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganlarını atarak yürüyen üniversite öğrencilerine polis saldırırken çatışmalar başladı. 

ODTÜ yolunun yapımı sırasında da günlerce süren eylemler sırasında polis saldırıları ve şiddetli çatışmalar yaşanmış ve ülke genelinde yayılan kitlesel eylemler gerçekleştirilmişti. 

Bir öğrenci plastik mermiyle yaralandı

Polis saldırıları sırasında ses bombası ile gaz bombası kullanılıyor. Polis A4 kapısı eski jandarma karakoluna ulaşıp ormanda konuşlanmaya ve oradan saldırmaya çalışıyor. Başından plastik mermiyle yaralanan bir üniversite öğrenci ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Polis saldırısına üniversiteliler havai fişeklerle direnirken, polis ormanın içerisine de gaz bombası atıyor. Öğrencilerin olası bir yangına karşı yangın söndürme tüpleriyle bekliyor. Plastik mermiyle yaralanan öğrencinin durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Direniş sürüyor

Çatışmaların halen sürdüğü ODTÜ’de polis yoğun gaz bombası kullanırken, öğrenciler barikatlar kurarak molotofkokteyli ve taşlarla direnişini sürdürüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

Önceki İçerikBağcılar’da 6. Demokratik Haklar Kültür ve Sanat Şenliği coşkusu
Sonraki İçerikKadıköy’de polis saldırısı