Taksim’de polis terörü devam ediyor(yenilendi)

Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasını engelleme mücadelesine geniş kesimlerden katılım ve destek dün geç saatlere kadar devam etti. Bu sabah saatlerinde parkta geceleyen yüzlerce eylemciye polis yine biber gazı ve TOMA’larla saldırarak parka giriş-çıkışı tamamen kapattı. Gün boyu süren saldırılarda 50’den fazla kişi yaralandı, yüzlerce kişi gözaltına alındı

HABER MERKEZİ (31. 05. 2013)- Taksim Gezi Parkı’nın yıkılmasını engellemek için parkta nöbet bekleyen eylemcilere dün de gün içerisinde destek ziyaretleri gerçekleştirilmiş, aralarında sinemacı, tiyatrocu ve müzisyenlerin de bulunduğu çok sayıda sanatçı da dahil olmak üzere eylem geniş kesimler tarafından sahiplenilmişti.  Gezi Parkı’ndaki eyleme katılanlar arasında “Munzur’un dağları da bizim, Taksim meydanı da Taksim Gezi Parkı da” pankartıyla Dersim Dernekleri Federasyonu Munzur Koruma Kurulu, BDP Milletvekili Sırı Süreyya Önder, Kardeş Türküler, Hilmi Yarayıcı de bulunuyordu. Akşam saatlerinde giderek artan kalabalık polis şiddetine ve baskısına karşı parktan ayrılmayarak direnişe devam edecekleri noktasında ısrarlarını gösterdiler.

Sabahın erken saatlerinde yeni bir saldırı daha

Parkın yıkılmasını engellemek için nöbet bekleyen eylemcilere dün sabah bir saldırı düzenleyen polis bu sabah parkta bekleyen eylemcilere bir kez daha vahşice saldırdı. Polis sabah saat 04.00 sularında parkta bekleyen yüzlerce kişiye gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırırken saldırından kurtulmak için bir duvarın üzerine çıkan yaklaşık 20 eylemci duvarın yıkımı sonucunda yaralandılar.  Eylemcilerin gecelemek için kurdukları çadırlar da zabıta önlüklü ve gaz maskeli kişiler tarafından söküldüler.  Yapılan polis saldırısına karşı direnerek alanı terk etmeyen eylemcilerse çevik kuvvet polislerince zorla parktan çıkarıldılar. Polis Gezi Parkına giriş-çıkışları tamamen yasaklarken park içerisinde bulunan çay bahçesi de mühürlendi.  Yaşanan saldırının ardından Taksim, Dolmabahçe ve Harbiye’de polis ve eylemciler arasında çatışmalar devam etti.

Redhack İstanbul Emniyet Müdürlüğünü hackledi

Öte yandan RedHack Taksim Gezi Parkı’nda nöbet tutan eylemcilere polis tarafından saldırı düzenlenmesini protesto etmek için Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesi www.beyoglu.iem.gov.tr’yi hackledi.  RedHack hackleme haberini Twitter’da şöyle açıkladı:

“RedHack ★ ‏@TheRedHack Gaz muptelasi Beyoglu Ilçe Emniyet’i fisi çekmis http://beyoglu.iem.gov.tr/ 😉 via @DesertAnarchist #DirenGeziParkı”

“RedHack ★ ‏@TheRedHack : Dolarin yesilini Doganin yesiline tercih edenlere, yaz’i gaz’a boyayanlara karsi.. http://beyoglu.iem.gov.tr/ #DirenGeziParkı”

Polis saldırısı devam ediyor, yaralılar ve gözaltılar var

Sabah yaşanan polis terörünü protesto etmek için öğle saatlerinde Taksim Meydan’ında toplanan kitle yeniden polisin gaz bombalı, tazyikli suyla saldırısına maruz kaldı. Saldırı sırasında yaralanalar da olurken BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de polisin kullandığı gaz bombası fişeğinin kartuşuyla omzundan vuruldu. Hastaneye kaldırılan Önder’in durumuyla ilgili açıklama yapan doktorlar Önder’in hayati tehlikesinin bulunmadığını açıkladılar. Taksim Gezi Parkı’ndaki eyleme destek için meydanda bulunan 34 yaşındaki Mısırlı Lavna Allani’nin ise atılan kapsülle başından yaralandı. Kafatasının çatladığı kaydedilen Allani’nin ameliyata alındığı belirtiliyor. Günboyu süren polis saldırıları sonucu 50’den fazla kişi yaralandı.

Gezi Parkı’nda direnen kitleye polis terörü sonucu gözaltılar yaşanmaya başladı. Çevik kuvvet polisleri ile sivil polisler yaklaşık 150 kişiyi gözaltına aldı.  Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Polisin gözaltı terörü devam ediyor.

Gezi Parkı’ndaki polis terörünü protesto etmek için bugün Ankara, İzmir, Mersin, Adana ve Eskişehir’de eylemler düzenleneceği açıklandı. Bütün eylemlerin 19.00’da başlatılacağı bilgisi alınırken, Ankara’da Kuğulu Park’ta, İzmir’de Alsancak İskelesi’nde, Mersin’de Cumhuriyet Meydanı’nda, Eskişehir’de ise Kentpark’ta eş zamanlı olarak toplanırken, Adana’daki eylem ise saat 17.30’da Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilecek.

 

Önceki İçerikGezi parkına polis saldırısı
Sonraki İçerikTaksim’de binlerce kişi polisle çatışıyor (Foto Haber) (YENİLENDİ)