Gezi’de düğüne de yasak

Gezi Parkı direnişi sırasında tanışıp orada evlenmek isteyen çiftin düğünü engellendi. Polis Taksim’de toplanan halka TOMA’larla saldırdı

HABER MERKEZİ (21. 07. 2013)- Gezi Parkı direnişinde tanışan bir çift dün düğünlerini Gezi Parkı’nda yapacaklarını söyleyerek çağrı yapmıştı. Gezi Parkı’nda düğün ve forum düzenleme kararı üzerine polis saat 17.00’den itibaren Gezi Parkı’na girişleri yasaklayarak parktakileri dışarı çıkarmaya başladı. Polisin Polis Gezi Parkı merdivenleri önünde toplananları kalkanlarla ittirerek merdivenlerden indirmeye başlaması üzerine halk  “Her yer Taksim her yer direniş” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla karşı koydu.

 Saat 19.00 sularında halkı meydandan tamamen çıkaran polis İstiklal Caddesi önüne TOMA’larla barikat kurdu. Polis İstiklal Caddesi’nde gittikçe kalabalıklaşan halka TOMA’larla saldırdı. Saat 20.00 sıralarında Gezi Parkı önündeki barikatın kaldırılması üzerine yüzlerce kişiyle birlikte duvak yerine baret takan gelin ve damat da parka girdiler. Ancak polis kısa süre sonra tekrar parka girerek parktakileri çıkarmaya çalıştı. Aynı saatlerde polisin İstiklal Caddesi’nde toplanan binlerce kişiye saldırısı sürüyordu. Geçmiş saldırılarda olduğu gibi polis yine TOMA’larla gazlı su sıkarak plastik mermi kullandı. Akşam geç saatlere kadar İstiklal Caddesi ve çevre sokaklarda polis saldırısı devam etti.

İçişleri Bakanı Güler: Kanunsuz eyleme, vandalizme karşı çıkacağız(!)

Öte yandan Taksim’de polis saldırıları devam ederken Birlik Vakfı’nın iftar programında basına konuşan İçişleri Bakanı Muammer Güler ise “Biz, kanunsuz eyleme, vandalizme, kamu mallarına ve özel mallara zarar verilmesine mutlaka polis olarak karşı çıkacağız” dedi. Hükümetlerinin özgürlüklerin önünü açma anlamında yapacağı çok şey olduğunu ancak hakları kullanımında ‘istismarı’ (!) kabul etmeyeceklerini iddia eden Güler şöyle konuştu; “Anayasa herkesin temel hak ve özgürlüklerini saymış ama bunların hangi hallerde sınırlandırılabileceğini de saymış. Başkalarının hak ve özgürlüklerini kısıtlayacak bir hak kullanımı olamaz. Buna kanun da cevaz vermez, himaye etmez, bunu özellikle belirtiyorum. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak gelecekte oradaki insanların özgürlüklerini kullanma anlamında samimiyetli davranan insanları, başka amaçlarla kendi ideolojik amaçlarıyla kullanmak isteyenlere dikkat etmelerini rica ediyorum.”

Önceki İçerikAbdullah Kalay’a özgürlük!
Sonraki İçerikAntakya’da Gezi baskınları