Gerillalara ağır işkence

Bir devlet geleneği olan işkence tüm pervasızlığı ile devam ediyor. Hiçbir savaş hukuk’u vs tanımayan Türk devleti tutsak düşen gerillalara ağır işkenceler yaptı

HABER MERKEZİ (17.09.2015)- Devlet tüm kirli araç ve politikalarıyla halklara saldırmaya devam ediyor. Kendi yasalarını dahi çiğneyen devlet devreye soktuğu gerici savaş politikalarında hiçbir savaş hukuku vs tanımamaktadır. Tutsak düşen ya da yaralı yakalanan gerillalara yönelik devletin geleneksel yaklaşımı bilinmektedir. Hatta tutsak düşenleri bırakalım, çatışmalarda katledilen gerilla cenazelerine yapılan insanlık dışı işkence ve vahşet hepimizin hafızalarındaki yerini hala korumaktadır. En son kısa zaman önce Muş/Varto’da katledilen HPG kadın gerillası Ekin wan’ın çıplak şekilde bedenine işkence yapılması ve sokaklarda süründürülerek teşhir edilmesi canlı örneklerden biridir.

Devletin bu insanlık dışı saldırılarına bir yenisi daha eklendi. 15 Eylül günü Erzurum! un Tekman ilçesine bağlı Yiğitler(Meman) Mahallesi’nde askerler tarafından bir araç içinde gözaltına alınan 3 HPG gerillası tutuldukları Tekman ilçe emniyet müdürlüğünde doktorlar gözetiminde ağır işkencelere maruz kaldılar. Bizzat polis tarafından servis edilen fotoğraflarda işkencenin boyutu gözler önüne serilmektedir. Servis edilen fotoğraflarda el ve ayakları bağlı olan HPG gerillalarının her tarafının kan içinde olduğu gözlendi.

 

 

 

Önceki İçerikDHF’li tutsak Evrim Konak’a hastane de saldırı
Sonraki İçerikDHF-HDP: 1 Kasım’da Halkların ortak mücadelesini büyütelim