‘Geç bile kalınan’ ‘İç Güvenlik Paketi’ Mecliste!

Cumhurbaşkanı’ndan gelen “geç bile kaldı” talimatı ile AKP düğmeye bastı. Sözde “İç Güvenlik Paketi” apar topar meclisten çıkarılmaya çalışılıyor

HABER MERKEZİ (22.02.2015) – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “geç bile kaldı” talimatının ardından “İç Güvenlik Paketi” AKP iktidarı tarafından apar topar meclise taşındı. AKP’li vekiller ve meclis başkanları da talimata uygun hareket ederek meclis tüzüğünü yok sayarak yasaları geçirme uğraşına girdiler.

Gün aydınlanana kadar süren tartışmalarda AKP’ye muhalif olan partiler maddelerin geçmesine direnmeye çalıştılar. AKP’nin anti-demokratik yasaları geçirmek için düğmeye bastığı aşikar. Bu yasaları AKP’ye karşı muhalif olan partiler değil ancak sisteme karşı duran bir halk engelleyebilir. Bugün birçok yerde pakete karşı ve mecliste yaşanan anti-demokratik tutumlara karşı insanlar sokağa çıkacak. AKP’nin “eceli gelen köpek cami duvarına işer” misali can havliyle çıkarmaya çalıştığı bu paketi ancak halk sokaklarda mani olabilir.

HDP, CHP ve MHP’nin iç tüzük haklarını kullanarak itiraz etmesi ve usul hatalarına karşı durmasına rağmen, AKP’li Meclis Bakanları ve vekiller hiçbir tepkiyi dikkate almadan maddeleri meclisten geçirdiler.

HDP’li vekiller saatlerce başkanlık divanının önünde oturarak AKP’nin anti-demokratik uygulamalarını protesto ettiler. Birleşim saat 05.10’a kadar bu şekilde devam etti.

Tüm çabalara karşın 132 maddelik “İç Güvenlik Paketi”nin 10 maddesi meclisten geçirildi.

 

Önceki İçerikMERHABA
Sonraki İçerikEskişehir halkı “İç Güvenliğe” karşı!