Gazi’de gerici eğitim sistemine karşı boykot yürüyüşü

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da örgütleyicisi de olduğu devrimci-demoktratik kurumlar Gazi Mahallesi’nde yapılan imam hatip lisesini protesto etti

İSTANBUL (14.02.2015)-

Faşist Türk hakim sınıfları her geçen gün Alevilere, Kürt ulusuna ve azınlık milletlere yönelik     asimilasyon politikalarına artmaya devam ediyor. Devrimcilerin yoğun olduğu mahallelere saldıran devlet bu seferde gerici okullarını inşaa etmeye çalışıyor. Mahallelerinde imam hatip lisesi istemeyen Gazi halkı sokağa çıkarak demokratik taleplerini dile getirirken, öğrencilerde  dersleri boykot etti.

‘Mahallemizde gerici eğitim istemiyoruz’

Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da bulunduğu devrimci-demokratik kurumlar saat 13.00’de Gazi Cemevi önünde “Mahallemizde İmam-Hatip İstemiyoruz” pankartıyla İmam hatip lisesi önüne yürüdü.

Yürüyüşte, “Yaşasın devrimci mücadelemiz” , “Gerici eğitime hayır” , “Faşizme karşı omuz omuza” , “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları atıldı.

Yürüyüş sırasında megafondan çekilen ajitasyonda, parasız-bilimsel ve anadilde eğitimin toplumun her üyesi için temel hak olduğu vurgulandı.

Yapılan imam hatip lisesi önünde bekleyen çok sayıda akrep ve TOMA aracı kitle üzerinde baskı yaratmaya çalışması dikkat çekti.

Yürüyüşün ardından yapılan konuşmada, imam hatip lisesi yerine meslek eğitim lisesine dönüştürülmesini talep ettiklerin, imam hatip lisesine tepki gösteren Gazi halkına polislerin biber gazı, plastik mermi ve TOMA’larla saldırdığını belirtildi. 

Önceki İçerikMKP’den Çekmeköy eylemine ilişkin açıklama
Sonraki İçerikMKP/PHG militanları Gazi’de polisle çatıştı