Gazi’de çetelere karşı devrimci dayanışma

Gazi Demokratik Haklar Derneği’ne çeteler tarafından yapılan silahlı saldırının ardından aralarında DHF’nin de bulunduğu Gazi Mahallesi’ndeki devrimci demokratik kurumlar çetelere karşı kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi

İSTANBUL (22.05.2013)-  Bilindiği gibi geçtiğimiz Pazar gecesi saat 23.30 sularında Demokratik Haklar Federasyonuna bağlı Gazi Demokratik Haklar Derneği silahlı bir grup çete tarafından saldırıya uğramış ve kurşunlanarak camları kırılan derneğin yakılması çevredeki halk tarafından engellenmişti.

Dün Gazi’deki devrimci demokratik kurumların ortak çağrısıyla gerçekleştirilen saldırıyı protesto etmek ve çetelere karşı ortak devrimci iradeyi sergilemek için saat 20.00’de Gazi DHD önünde biraraya gelen çok sayıda devrimci demokratik kurum buradan ”Gazi’yi çetelere teslim etmeyeceğiz- Yaşasın devrimci dayanışma” pankartı arkasında “Çeteler halka hesap verecek”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Çetelere geçit vermeyeceğiz”,” Halkımız saflara hesap sormaya” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Gazi Dörtyol’dan Cemevi’ne doğru yürüyüşe devam eden yaklaşık bin kişilik kitle kalabalıklaşarak ve çevredeki halkın ve esnafın da desteğini alarak yürüyüşe devam etti.

“Çeteciler halka ve devrimci kurumlara karşı maşa olarak kullanılıyor”

Gazi Cemevi önünde tüm kurumlar adına yapılan ortak açıklamada Gazi Mahallesi’nde emekçilerin yıllardır devlet destekli çetelerin saldırılarına maruz kaldıklarına değinilerek 19 Mayıs günü de çetelerin Gazi DHD’ye silahlı saldırıda bulunduğu açıklandı. Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle,Sunnisiyle, Dersimlisiyle, Sivaslısıyla, Batmanlısıyla, Şırnaklısıyla, Karslısıyla bütün coğrafi , kültürel,farklı kimlikleri bağrında taşıyan, birlikte gerici saldırılar karşısında aynı barikatlarda dövüşen Gazi halkının örnek bir kimliğe sahip olduğu belirtilerek “Emekçilerin Gazi’de yiğit evlatlarının kanıyla oluşturduğu devrimci kültürel kimlik egemenler tarafından çeşitli saldırı ve katliamlarla yok edilmek isteniyor. Özellikle siyasi kurumları, polisiyle giremediği ve hakim olamadığı semtlerde devrimci, ilerici kültürü parçalamak için yozlaştırma politikasına başvuran gerici sistem, bu bölgelerde hedef aldığı çeteci grupları kirli ilişkiler ağı içerisinde güçlendirerek, halka ve devrimci kurumlara yönelik saldırılarında maşa olarak kullanıyor.” denildi.

Çetelerin genellikle yoğun olarak arkasına sığındıkları siyasi durumun kafatasçı faşist kimlik olduğu ancak Gazi gibi devrimci ilerici semtlerde ise politik durumdan kaynaklı özel olarak dini, coğrafi terimler arkasına sığınmayı tercih ettikleri açıklandı.

“Bu saldırı tüm devrimci demokratik politik güçlere ve Gazi halkının ilerici değerlerine yapılmıştır”

Açıklama “19 Mayıs günü gerçekleşen silahlı çete saldırısı tüm devrimci demokratik politik güçlere yapılmış bir saldırıdır.  Bu saldırı emekçi Gazi halkının yarattığı ilerici değerlerine yapılmış saldırıdır. Bu saldırı emekçi Gazi halkının kardeşçe yaşamasına, aynı sofraya diz çökmesine karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırı Gazi’de yaşayan emekçilerin sindirilmesi, kendi yaşamına ve gerçek sorunlarına duyarsızlaştırılması için yapılmış saldırıdır.(…)Gazi devrimci kimliği devlet beslemeli çetelere teslim etmedik etmeyeceğiz. Tüm devrimci-ilerici kurumlar olarak egemen sistemin gerici saldırılarıyla birlikte tüm çeteler karşısında ortak hareket edeceğimizi bir kez daha dosta düşmana ilan ediyoruz. Çeteler emekçi halka hesap verecek. Yaşasın devrimci dayanışma.”  Sözleriyle sonlandırıldı.  

Eylemi DHF, Partizan, BDSP, SDP, ESP, AKADER, Devrimci Hareket, Halkevleri, HDK, BDP, SYKP, TKP, TÖP-G örgütlerken, Halk Cephesi, EMEP ve PDD de destekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikDHF’den Gazi’de yürüyüşe çağrı
Sonraki İçerikMKP/HKO’dan ses bombalı eylem