G7 zirvesi protestolarına polis saldırısı

Almanya’nın Garmisch kentinde G7 zirvesi protesto edildi
ALMANYA ( 09.06.2015)-
 Bu yıl Almanya’nın Garmisch şehrinde 6-7 Haziran günlerinde toplanan G7 zirvesine karşı aylar öncesinden hazırlıkları süren çeşitli protesto eylemlerine binlerce kişi katıldı. 
G7´ye karşı çeşitli devrimci-demokratik ve antikapitalist anti-emperyalist kurumlar tarafından oluşturulan “Stop-G7-Elmau“ platformunun çağrısıyla örgütlenen eylemlere çarşamba gününden itibaren binlerce kişi katıldı. Başlangıçta yasaklanıp, son anda izin verilen protesto kampına, cuma gününden itibaren ancak yerleşimler başladı ve protesto eylemlerinin hazırlıkları için çeşitli çalışmalar yürütüldü. Cumartesi günü gerçekleşen büyük G7 protestosuna yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Yürüyüş boyunca defalarca yapılan provokasyonların sonrasında istediğini elde edemeyen Almanya’nın farklı bölgelerinden getirilen donanımlı özel polis ekipleri, yürüyüş sonunda kitleye biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Yapılan saldırıda çeşitli yerlerinden yaralanan birçok eylemciye müdahale edilirken, biri yoğun bakımda olmak üzere 4 kişi de hastaneye kaldırıldı. 10 kişinin gözaltına alındığı ilk gün eylemleri geç saatlere kadar sürdü. 
Pazar günü ise şehrin farklı noktalarından G7 zirvesinin gerçekleştirildiği Schloss Elmau´ya giden yola doğru gerçekleştirilen “Sternmarch” yürüyüşü ve işgal eylemi ile zirveye giden yol bir süre işgal edildi. Pazar günü yapılan ikinci yürüyüş sonrasında, iki gün boyunca yapılan polis saldırılarına ve gözaltılara karşı karakol önünde toplanan eylemciler, yapılan konuşmalar ve attıkları sloganlarla polis şiddetini protesto ettiler. 
ADGH’nın da içinde olduğu, 3A devrimci platformu gibi Anti-kapitalist, anti-emperyalist, anti-faşist platform ve örgütlerin yanında, sistem karşıtı farklı birçok kurum ve kişilerin katıldığı ve 25.000 polisin görevlendirildiği zirve protestolarında 30 kişi gözaltına alınırken birçok kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı. Eylemlere basının da ilgisi yoğundu. Eylemler boyunca yapılan konuşmalar, röportajlar, düzenlenen tartışmalar, atılan sloganlar ve taşınan döviz ve pankartlarla, dünya halklarının kaderini belirleyen böylesi zirvelerde ezilen halklar için ne tür planlamaların yapıldığı, bu tür birlikler nezdinde emperyalist-kapitalist sistemin ezenler ve ezilenler için ne anlama geldiği anlatılarak, buna karşı başka bir dünya yaratmak için devrimci bir mücadelenin gerekliliği vurgulandı. Pazar günü yapılan eylemlerde, Türkiye-Kuzey Kürdistan genel seçimlerine vurgu yapılarak, seçimler öncesi yapılan devlet saldırıları ve gözaltıların yanında Amed katliamı da protesto edilerek ülkedeki halkların mücadelesine selam yollandı.

 

Önceki İçerikHalkların ortak iradesi barajları yıktı
Sonraki İçerikDHF’li Çalışkan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi