Eskişehir’de mayıs şehitleri anıldı

DHF ve Yurtsever Hareket tarafından örgütlenen eylemde mayıs ayında şehit düşen komünist, devrimci ve yurtseverler anıldı

ESKİŞEHİR (19.05.2013)– Saat 18.00’de Hamamyolu Yapı Kredi önünde toplanan kitle ‘’Mayıs Şehitleri Ölümsüzdür’’ pankartıyla Adalar Migros’a yürüdü. DHF ve Yurtsever hareketin örgütlediği eyleme birçok devrimci-demokrat kurum destek verdi. Kitlesel katılımın olduğu anmada kitle, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” , “Kürdistan faşizme mezar olacak” , “Dörtlerin ateşi Dehakları yakacak” , “Şehid Namırı’’ sloganlarını atarak yürüdü.

Provokasyon Engellendi

Kaypakkaya, Haki Karer ve yoldaşlarının şehit düştüğü Mayıs Şehitleri anmasına sivil faşistler ve polisler tarafından provokasyon girişiminde bulunuldu. Kitle yürüyüşe başladığı sırada provokasyonlar da başladı. Yüzlerce çevik kuvvetin çevrede kol gezdiği anmaya, Adalar Migros’un karşısında toplanan sivil faşistler sözlü sataşmalarla engellemeye çalıştı. Devrimci-demokrat-yurtsever kitle ise kararlılıkla bu girişimi engelledi.

Yapılan basın açıklamasında şuifadeler yer aldı: “40. Yılında İbrahim Kaypakkaya sistem için hala en ‘’tehlikeli’’ ihtilalci komünist olarak görülüyor ki, bugün İbrahim Kaypakkaya’yı anan, sahiplenen herkese yüzlerce yıllık cezalar yağdırılıyor. Kaypakkaya’nın sistem için tehlikeli olması bütün devrimci-ilerici güçlerin Kemalizm konusunda düştüğü yanılgıyı görerek amansızca ideolojik mücadele yürütmesindendir. Kürt ulusal sorununa MLM biliminin bel kemiği olan UKKTH savunması, burjuva-feodal sistemle asla uzlaşmayarak devrimci şiddeti öne sürmesi ve bütün bunları kişiliğiyle bütünleştirerek pratiğe koyan Kaypakkaya, komünist bir önderin yapması gerektiği gibi yaptı Amed zindanlarında ‘Ser verip sır vermedi’”

Açıklamada Haki Karer ve yoldaşlarının da faşist Türk devleti tarafından katledilmesinden onlarca yıl sonra Kuzey Kürdistan’da yaptığı katliamlarla yeni Haki Karerler ve Beritanlar yarattığı vurgusunda bulunuldu. Basın açıklamanın ardından kitle olası provokasyonları  engellemek için toplu şekilde ayrıldı.

 

Önceki İçerikDHF: İbrahim Kaypakkaya yaşıyor/yaşayacak
Sonraki İçerikFaşist kuşatma altında Kaypakkaya anması (Video Haber)