Eskişehir’de DHF üyesine yapılan işkenceler protesto edildi

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Eskişehir örgütlülüğü DHF üyesi Ceren Ünver’e yapılan işkenceleri düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti

ESKİŞEHİR (02.06.2014)- Saat 16.00’da Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelen devrimci-demokrat kurumlar, ”Gözaltılar İşkenceler Baskılar Bizi Yıldıramaz” pankartını açarak Adalar Miros önüne yürüdü.

Yürüyüş sırasında kitle, ”İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Faşist devlet hesap verecek” , “Faşist polis hesap verecek” , “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını attı.

DHF Eskişehir örgütlülüğü, polis tarafından kaçırılarak tehdit edilen DHF üyesiyle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada 2 Haziran 2013 gecesi Ali İsmail Korkmaz’ın AKP’nin sivil polisleri tarafından dövülerek katledilmesinin ardından bir yıl sonra, 2 Haziran 2014 gecesi DHF üyesi Ceren Ünver’in evinin yakınlarında sivil polisler tarafından gözaltına alındığı ifade edildi.

‘Biz bu faşist polisleri Ali İsmail’den, Ethem’den, Berkinlerden, Abdocanlardan, Medinelerden tanıyoruz’

Basın açıklaması şu ifadelerle devam etti: “Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üyesi Ceren Ünver, dün gece evinin yakınlarında sivil polisler tarafından zorla arabaya bindirilerek kaçırıldı. Faşist polisler, ‘Bu bizim sana son uyarımız, kimlerle ilişkide olduğunu biliyoruz, bir daha seni onlarla görmeyelim’ diyerek tehditler savurdu. DHF üyesi daha sonra, tenha-karanlık bir  alanda dışarı çıkarılarak öldüresiye darp edildi. DHF üyesi işkencenin sonunda kendisini evinin önündeki sokakta baygın bir vaziyette buldu.

DHF olarak bizler bu işkenceci katil polisleri geçen yıl 2 Haziran gecesi Eskişehir Yunus Emre Caddesi’nde dövülerek katledilen Ali İsmail’den, başından vurulan Ethem’den, Berkinlerden, Abdocanlardan, Medenilerden tanıyoruz..

Gezi Ayaklanması’nın yıl dönümü vesilesiyle ülkenin her tarafında alanlara çıkan halkımıza TOMA’larıyla, biber gazlarıyla, coplarıyla öfkesini kusan faşizm, ülke genelinde yüzlerce gözaltı ve tutuklama terörüyle saldırılarını sürdürmektedir. Halka işkenceleri, tutuklamaları, baskıları reva gören faşizm, halkın meşru muhalif gücünü bastırmak istemektedir.

Gezi Ayaklanması’nın yıl dönümüyle birlikte halkın yeniden sokaklara çıkmasıyla, egemenlerin korkusu ayyuka çıkmış,bu nedenle saldırganlıkları artmıştır.En ufak muhalif bir sese tahammülü olmayan faşist düzenin, devrimci kurumlara karşı baskısı ise katmerlenerek artmış durumdadır.”

Faşist saldırılar tırmanıyor

Açıklamada ülkemizde son dönemlerde ezilenlere ve onun örgütlü güçlerine yönelik saldırıların giderek artış gösterdiğine dikkat çekilerek işçilere, emekçilere ve köylülere yönelik artan saldırıların Gezi Ayaklanması’na karşı takınılan tutumla ilgili olduğu kaydedildi.

Basın açıklaması şu ifadelerle sona erdi: “DHF, hakim sınıfların saldırılarına karşı halkın devrimci mücadelesini yükselttiği için yıllardır gözaltı, tutuklama ve kaçırma girişimleri gibi onlarca saldırının hedefi olmuştur. Bu saldırılarda yüzlerce üye ve taraftarımız gözaltına alınmış ve kaçırılarak işkence edilmiştir. Son üç ay içerisinde Erzurum, Denizli, Isparta, Kayseri ve Eskişehir’de DHF üye ve taraftarları gözaltına alınmış, kaçırılmış, işkence edilerek ölümle tehdit edilmiştir. Özelde Eskişehir’de ise son bir ayda DHF üye ve taraftarları polisler tarafından sürekli takip edilerek taciz edilmektedir.

DHF olarak, faşizmin Gezi Ayaklanması’nın yıl dönümü vesilesiyle ayağa kalkan Türkiye halklarına ve onun örgütlü güçlerine yönelik estirdiği gözaltı, tutuklama ve işkence terörüne karşı, halkın meşru mücadelesini sürdürmekten vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz.”

DHF üyesi Ceren Ünver ise elindeki darp raporlarıyla hukuki süreci başlatacağını ifade etti. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi. Eyleme ESP, EHP, Halkevleri, ÖDP, EMEP, SDP, HDP ve Halk Cephesi destek verdi.

 

Önceki İçerikEskişehir’de bir DHF’liye sivil polisler tarafından işkence yapıldı
Sonraki İçerikAntalya’da DGH faaliyetçisine polis baskısı