‘Esenyurt’u unutmadık unutturmayacağız’

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bir AVM inşaatında meydana gelen yangında 11 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili açılan davaya bugün Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek

 HABER MERKEZİ (01.11.2013)- Esenyurt’ta bir AVM inşaatında meydana gelen yangında hayatını kaybeden 11 işçiyle ilgili açılan davaya, bugün Bakırköy Adliyesi’nde devam edilecek.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen aileler, “Esenyurt’u Unutmadık Unutturmayacağız” yazılı pankartı açarak eylem yaptı. Yangında hayatını kaybeden işçilerin fotoğraflarını taşıyan aileler adına açıklama yapılarak sanıklar hakkında verilen tahliye kararları protesto edildi.   

Yangında sorumluluğu olanların tahliye edilmesine protesto  

“Tahliye kararlarını adil bulmuyoruz. Adalet mücadelemize devam edeceğiz. Mahkeme tarafından atanan bilirkişi heyetinin raporunu kabul etmiyoruz” denilen açıklamada, işveren firmalar Kayı İnşaat ile Marmara Park AVM’nin olaydaki sorumluluklarının açığa çıktığı ifade edildi.

“İş güvenliği kurul toplantılarının tutanaklarında ve diğer raporlamalarda ‘felaketin geleceği belli olmasına’ rağmen, önlem alınmadığı açıktır” sözlerine yer verilen açıklamada, işçi katliamında sorumlular yargılanıncaya kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlı olunduğu belirtildi.

Aileler her ayın ilk Pazar günü saat 13.00’de Galatasaray Lisesi önünde vicdan ve adalet nöbetine devam edeceklerini belirterek, 28 Nisan’ın bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de “İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenler İçin Anma ve Yas Günü” ilan edilmesini istedi. Aileler, açıklamanın ardından duruşmayı izlemek üzere adliyeye girdi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

 

Önceki İçerikMalatya E Tipi’ndeki açlık grevine destek eylemi
Sonraki İçerik“Sanatla direniş, özgürlük için sanat”