Erzincan’da faşist baskılara ve saldırılara karşı yürüyüşe çağrı

Erzincan’da son süreçte artan faşist baskı ve saldırılara karşı Erzincan Demokrasi Bileşenleri yazılı bir çağrı metni yayınlayarak tüm Erzincan halkını faşist saldırılara karşı düzenlenecek olan yürüyüşe çağırdı

ERZİNCAN (19.01.2015)- Erzincan’da artan saldırı, gözaltı ve tutuklamalara karşı 22 Ocak saat 15.00’de basın açıklaması düzenleyeceğini duyuran aralarında Demokratik Haklar Federasyonu’nunda olduğu Erzincan Demokrasi Bileşenleri yayınladıkları çağrı metninde şunları ifade etti: “Faşist TC Devleti’nin DHF korkusu baskı ve sindirme politikalarıyla devam ediyor. Son süreçte Dersim ve Kayseri’de yaşanan kaçırma girişimlerinin, İstanbul ve Eskişehir’de DHF üye ve taraftarlarının tehdit edilmesinin ardından son olarak Erzincan’da taraftarımızın evi basılarak gözaltına alınmasıyla bu saldırılara bir yenisi daha eklendi.

Kobane direnişini desteklemek amaçlı Erzincan’da düzenlenen basın açıklamasının gerekçe olarak gösterildiği gözaltı terörüyle Kobané direnişi yargılanmak, demokratik haklar mücadelesi veren kurum ve kişilere gözdağı verilmek istenmiştir.Erzincan’da son iki aylık süreçte artan faşist baskı ve saldırılar ise dikkat çekicidir. Maraş, 19 Aralık ve  Roboski katliamları anmasına polis ve sivil faşistler organize olarak saldırmış ve ardından Erzincan’da yürüyüş, toplantı ve stant açmalar 12 Ocak tarihine kadar valilikçe yasaklanmıştı. ‘Sıkıyönetimin’ ilan edildiği Erzincan’da Alevilerin yaşadığı belde ve mahalleler ablukaya alınmış, onlarca kişi gözaltına alınmış ve 11 yurtsever öğrenci tutuklanmıştı. Polis sokak ve kahvelerde GBT gibi keyfi uygulamalar yapmaya devam etmekteyken, basın açıklamasına polisle birlikte saldıran ve Cumhuriyt Mahallesi Cemevi karşısına yazı yazan faşist gruplar hakkında herhangi bir soruşturmaya dahi rastlanmaması dikkat çekicidir.

Erzincan’da devrimci, demokrat ve yurtsever kamuoyu üzerinde tezgahlanan saldırılardan valisiyle, kolluk güçleriyle ve senaryoya dahil ettiği çeteleriyle Faşist TC Devleti sorumludur. Erzincan’da yaşananlar Türkiye – Kuzey Kürdistan coğrafyasında yürütülen politikalardan bağımsız gelişmemektedir.

 Erzincan da yaşanan baskı,saldırı,gözaltı ve tutuklamalara karşı DHF’nin de bileşeni olduğu Erzincan Demokrasi Bileşenleri olarak alınan kararla   yaşananlara sessiz kalmamak için kitlesel basın açıklaması gerçekleştireceğiz.

Tüm halkımızı yapacağımız basın açıklamasına çağırıyoruz!

Faşizmin Korkularını büyütmeye devam edeceğiz!

TARİH: 22 OCAK 2015 PERŞEMBE

YER : CUMHURİYET MEYDANI (DÖRT YOL)

SAAT:15.00”

 

Önceki İçerikPEGİDA nasıl bir olgudur?
Sonraki İçerikKatledilişinin 8. Yılında “Buradayız Ahparig”!(foto haber)