Erzincan’da coşkulu mitingin ardından DHF’lilere faşist saldırı

Erzincan’da Selahattin Demirtaş ve Erdal Ataş’ın katılımıyla kitlesel miting yapıldı. Miting sonrasında polisin hedef gösterdiği faşist bir güruh DHF’lilere saldırdı

ERZİNCAN (08.06.2015) – Erzincan’da HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katıldığı coşkulu bir miting gerçekleştirildi. Mitingde konuşan Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde Kuran ile mitinglere çıkmasını Muaviye’nin de Sıffin Savaşı’nda Kuran’ı kullanmasına benzetti. Özgür bir yaşamı birlikte örebilmek için Erzincan halkının sandıkta tercihinin HDP olmasını istedi.

DHF – HDP İttifakı İstanbul Milletvekili Adayı Erdal Ataş’ın da katıldığı mitinge Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’da kitlesel olarak katılım sağladı.

DHF faaliyetçisine polis denetiminde faşist saldırı

Miting sonrası kitlenin Ordu Caddesi güzergahında dağıldığı sırada görgü tanıklarının anlatımına göre polisin faşist güruha DHF faaliyetçisi Özgün Kaya’yı hedef göstermesinin ardından faşistler DHF faaliyetçisine  saldırıya geçti ve darp etti. Ardından DHF üye ve taraftarları saldırıya karşı koyarak faşistleri püskürttü. Polisin DHF’lilerin yakaladığı saldırganları alıp gözaltı yapmadan serbest bırakması ve saldırıya karşı koymaya gelen devrimci, demokrat ve yurtseverlere biber gazı ile saldırması ise kitlenin tepkisini çekti. 

Sonrasında polis kontrolünde bir araya gelen faşist güruhu polis dağıtmayarak kitleye dağılın çağrısı yaptı. Bir araya gelen kurumlar ve kitle saldırılara karşı “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Erzincan faşizme mezar olacak” sloganlarını haykırdı. Polisin atılan sloganlara karşı DHF faaliyetçisi Özgün Kaya’nın adını megafonla birkaç defa anons ederek “Özgün Kaya provakatörlük yapma” demesi ise polisin hedef göstermeye devam ettiğinin ve yaşanan saldırının sorumlusu saldıran sivil faşistler ve kendileri değil de DHF gibi göstermeye çalışarak daha sonrasında yaşanacak saldırılara zemin hazırlama çabası içinde olduğu izlenimi edinildi.

Faşist saldırı sırasında birkaç kişi darp edilirken daha sonrasında Erzincan Milletvekili Adayı Erol Ağdaş ile birlikte darp raporu almaya giden Özgün Kaya’ya doktorun yazdığı darp raporu hastane polisi tarafından verildi ve siyasi şube polislerinin telefonla arayarak hastaneye gelecekleri söylendi. Siyasi şube ile herhangi bir konuşulacak konunun olmadığı belirtilerek ilgili makamlara şikayette bulunacağını söyleyen Kaya, hastaneyi terk etti.

Haber-24.com’un yayınladığı Erzincan’da yaşanan faşist saldırı görüntülerini ise aşağıda ki linklere tıklayarak izleyebilirsiniz;

Video 1 : https://www.youtube.com/watch?v=xiYCEUoapRI

Video 2 : https://www.youtube.com/watch?v=ya6hLSeO06w&feature=share

Önceki İçerikDersim’de coşkulu miting
Sonraki İçerikDarlaştırılmış ufuklarla buzlu sulara gömülen beklentiler üzerine!