‘Engelliler’ hakları için Ankara’da buluştu (Foto-Haber)

Ankara’da yüzlerce ‘engelli’ bir araya gelerek eşit yurttaşlık ve bağımsız yaşam taleplerini haykırdılar

ANKARA (10.05.2015) – Ülkenin çeşitli yerlerinden bir araya gelen yüzlerce engelli eşit yurttaşlık ve bağımsız bir yaşam için Ankara’da buluştu. Yüzlerce engelli, Engelli Hakları İçin Büyük Ankara Buluşması adı altında düzenledikleri miting için Kurtuluş İtfaiyesi önünde bir araya gelip mitingin yapılacağı Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Miting için bir araya gelen kitle, yeni seçilecek parlamentodan ve kurulacak hükümetten söz, yetki ve kararın engellilere verilmesini istedi. Yolu trafiğe kapatan engelliler yürüyüş sırasında eşit yurttaşlık talep ettiklerini belirten dövizler ve pankartlar taşıdı. Yürüyüş sırasında engelsiz bir yaşam istediklerini söyleyen engelliler istihdam ve eğitim olanaklarından yaralanmak istediklerini belirtti.  Mitingin yapılacağı alana ulaşan kitle taleplerini belirten bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını Vahide Çakır ve Aydın Atasoy okudu. Basın açıklamasında eşit yurttaşlık ve bağımsız bir yaşam istediklerini ve seslerinin duyulmasını isteyen engellilerin aylardır 2022 Sayılı ve Evde Bakım Yasası’nda değişiklik yapılması için mücadele ettiğini ve bu mücadeleyi yeni bir aşamaya taşıdıkları ifade edildi.

Engelli olmayı devlet bize armağan etti!

Engelli olmayı ve doğmayı kendilerinin seçmediğini söyleyen açıklamada bu durumu ülkenin olumsuz yaşam koşullarının ve hükümetin ağır ihmallerinin “armağan” ettiği ifade edildi.  Ülkemizdeki engelli nüfusunun toplam nüfusun yüzde 12’sini oluşturduğunu ve yüzde 90’nından fazlasının istihdam ve eğitim olanaklarından yararlanamadığını belirten açıklamada belediyelerin engellileri düşünmediklerini söyleyen Çakır ve Atasoy engelli tuvaletlerinin belediyelerde olmadığını belirttikten sonra kullandıkları bezleri belediyelere hediye edeceklerini söyledi. Açık alanların, konutların ve toplu taşıma araçlarının engelliler yok sayılarak planlandığını ifade eden Çakır ve Atasoy haklarına ve hizmetlere ulaşmada önlerinde büyük engellerin bulunduğunu söyledi. Sağlık hizmetlerinden yararlanamadıklarını belirten açıklamada Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği nedeniyle hak kayıpları yaşadıklarını ve SGK tarafından karşılanması gereken ilaç, protez ve yardımcı araç-gereçlerden alınan payın ciddi sıkıntılar yarattığı ifade edildi. Okunan basın açıklamasının ardından miting engelli müzik gruplarının sahneye çıkmasıyla devam etti.

Mitinge HDP Ankara 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder, 17. sıra adayı Nazik Kılıç ile  1. Bölge 2. sıra engelli adayı Serkan Özkan ve 18. sıra engelli milletvekili adayı Abdulgani Tatlısu da katıldı.

 

Önceki İçerikProletaryanın iktidar savaşında devrimci şiddet zorunlu bir araçtır
Sonraki İçerikSınıf Teorisi Dergisi 18. Sayısı çıktı!