Emek örgütleri 29 Aralık’ta iş bırakacak

DİSK, KESK ve TMMOB ortak bir basın açıklaması düzenleyerek 29 Aralık’ta ‘savaşa karşı barış için’ iş bırakacaklarını duyurdular

HABER MERKEZİ (25.12.2015) – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), ortak bir basın açıklaması yaparak, 29 Aralık’ta iş bırakacaklarını duyurdular.

DİSK Genel Merkezi’nde yapılan açıklamaya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanları Lami Özgen, Şaziye Köse ve TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı katıldı. Açıklamayı okuyan Beko, Kürdistan’da ki sıkıyönetim uygulamalarının savaş halini andırdığını ifade ederek, “Çocuklar, kadınlar hedef alınarak katledilmektedir. İnsan cesetleri sokaklarda bırakılmaktadır” dedi.

Beko açıklamasında devamla; ” Devlet, 3 bin 800 öğretmeni savaş boyutundaki operasyon öncesi ilçelerden çıkarırken 40 bin öğrenciyi kaderine terk etmekle, sağlık emekçilerini hastanelere hapsetmekle çok tehlikeli bir mesaj vermiştir” dedi.

Savaşa karşı barış için 29 Aralık Salı günü DİSK, KESK, ve TMMOB olarak iş bırakacaklarını ilan eden Beko, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Aynı gün, öğle saatlerinde yerel örgütlerimizin belirleyeceği merkezi yerlerde kitlesel basın açıklamaları ile alanlarda olacağız.”

 

Önceki İçerikDemirtaş: İliklerimize kadar direniyor, teslim olmuyoruz
Sonraki İçerikEmperyalist-kapitalist hegemonyanın 2015 yılı panoraması üzerine