DİSK Genel Başkanlığı’na Kani Beko seçildi

DİSK’in Olağanüstü Genel Kurulu, Beşiktaş’taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapılırken, genel kurula alınmayan işçilerin protestosu güne damgasını vurdu. Genel Kurul sırasında başkan adayları söz alarak konuşurken, DİSK Genel Sekreterliği’ne Dev-Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu seçildi

HABER MERKEZİ (06.04.2013)- DİSK Olağanüstü Genel Kurulu, Beşiktaş’ta bulunan Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurul saygı duruşunun yapılmasıyla başladı.

Emekli-Sen üyeleri, “DİSK Emekli-Sen’de tasfiye politikalarına izin vermeyeceğiz”, Devrimci İşçi Hareketi (DİH)  “DİSK’te patron sendikacılığına izin vermeyeceğiz” yazılı pankartları ve attıkları sloganlarla DİSK yönetimini protesto etti. DİH üyelerinin salona girişine izin verilmemesi üzerine gerginlik yaşanırken, işçiler kapılara vurarak salon alınmamalarına tepki gösterdi. İşçilerden biri salona girmeyi başarırken, “Kapılar işçiye kapatılamaz” , “Kahrolsun yasakçı sendikal anlayış” , “Kahrolsun sendika ağaları” sloganlarıyla işçilere divanın tavrına karşı tavrını gösterdi.  

İşçilerin genel kurula girmesine izin verilmedi

Divanın konuşması sırasında DİH üyeleri salona girmeyi başarırken, kapıda gerginlik yaşandı. DİSK Olağanüstü Genel Kurulu’nda görevli divanın işçilere karşı yasakçı tutumu dikkatlerden kaçmadı. Nakliyat-İş Sendikası üyesi Kargo işçileri, “Yaşasın MNG Kargo direnişi”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır” sloganlarıyla salona girdi. Genel kurulda çalışma raporu okunmazken üzerinde herhangi bir konuşma yapılmadan kabul edildi.

Başkan adayları sırayla söz alırken ilk olarak Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Kani Beko bir konuşma yaparak, “Kısır tartışmaları ve geçmişin gerilimli ilişkilerini bir tarafa bırakarak işçi sınıfı mücadelesine odaklanmayı öneriyoruz. Yeni bir döneme yeni bir bakış açısıyla girelim, birlik olmayı deneyelim.” dedi.

Başkan adaylarından Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu söz alarak DİSK’te yaşanan yönetim krizine vurgu yaparken, olağanüstü genel kurulda sorunu çözeceklerini açıkladı. Küçükosmanoğlu  “Artık görev sırası üyelerde ve delegelerde” diyerek konuşmasını bitirdi.  

DİSK Genel Başkanlığı’na Kani Beko seçildi  

Genel sekreter adayı Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK’in emekçi halklara karşı sorumluluklarını yerine getirmediğini açıklayarak, en son yapılan genel kurulda Dev-Sağlık-İş Sendikası olarak yapılan mutabakata karşın yönetim kuruluna aday olduğunu ve bunun bir irade beyanı olduğunu belirtti.

“DİSK çatısı altında birlikte mücadele ettiğimiz hiçbir örgüt ya da kişiyle sorunumuz yok” diyen Çerkezoğlu konuşmasına, ”Bugün sendikal anlayışlarımız farklı olsa da, DİSK’i ve DİSK’i oluşturan sendikaları geçmişiyle ve geleceğiyle de sahipleniyoruz. Bu tarih bizim, DİSK’in tarihi işçi sınıfının tarihidir. Bizim bu örgütün içinde kendimizle mücadelemiz olamaz. Bizim mücadelemiz sermayenin doğrudan ve dolaylı araçlarına karşıdır” sözleriyle devam etti. DİSK’in ileriye yürüyecek güce sahip olduğunu belirten Çerkezoğlu, “Ancak kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklarla bunu başaramayız, geleneksel sendikal anlayışlarla bu süreci yönetemeyiz. Yenilenmeye ihtiyacımız var” diyerek sendikanın 10 bin üyesinin siyasi iktidar tarafından yok sayıldığını açıkladı.

Genel sekreter adayı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da yaptığı konuşmada DİSK’teki tüm görevlerinden çekildiklerini açıklayarak yeni süreçte kendilerini görev verilirse birlik ve beraberliği korumak için mücadele edeceklerini açıkladı. 

DİSK Olağanüstü Genel Kurulu’nda ilk tur oylamalarında hiçbir aday yeterli oyu alamazken ikinci turda yapılan oylamada, 354 oy kullanıldı. DİSK Genel Başkanlığı’na 280 oy alan Kani Beko seçilirken, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu 56 oy aldı. 

DİSK Olağanüstü Genel Kurulu’nda genel başkanın ardından genel sekreter de belli oldu.

İki adayın yarıştığı genel kurulun ikinci tur oylamasına göre Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 181 oyla DİSK Genel Sekreteri oldu. Çerkezoğlu, DİSK tarihinde yönetime giren ilk kadın sendikacı olarak dikkatleri çekti. Diğer aday Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise 161 oy alarak seçilemedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikArtvinliler madene karşı
Sonraki İçerikÜmraniye’de binler 2B’ye karşı yürüdü