DHF’den Taksim’de polis baskınlarına karşı basın açıklaması

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) bu akşam Galatasaray Lisesi önünde faşist devletin DHF İstanbul örgülülüğüne karşı gerçekleştirdiği gözaltı saldırılarına karşı bir basın açıklaması yaptı. Eyleme DHF-HDP ittifakı İstanbul milletvekili adayı Erdal Ataş da katıldı

HABER MERKEZİ (27.05.2015)- Bu sabah saat 05:00 sularında DHF İstanbul örgütlülüğüne yönelik olarak eş zamanlı gerçekleştirilen ev ve kurum baskınlarında 22 DHF’linin gözaltına alınması bu akşam DHF tarafından Taksim’de Galatasaray Lisesi önünde yapılan bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

“Çabalarınız Nafile demokratik haklar mücadelesi mutlaka bir gün zaferle  taçlanacak- Gözaltılar baskılar bizi yıldıramaz” pankartı arkasında saat 19:00’da bir araya gelen DHF’liler sloganlarla polis saldırılarını protesto edildi. Sık sık “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganını atan DHF’liler adına yapılan açıklamada  yağma, talan, hırsızlık, yolsuzlukla ülkeyi yönetenler emek sömürüsü, sosyal hak gaspları, siyasal yasaklarla yaşamımızı zapturapt altına almak isteyenler saldırmaya devam ettiği, halkın büyüyen örgütlü öfkesini parçalamak isteyen gerici egemen güçlerin DHF ve Halkın Günlüğü Gazetesi üye ve çalışanlarına yönelik İstanbul merkezli gözaltı saldırısı düzenlediği kaydedildi. Yapılan baskınlara ilişkin bilgilendirmede bulunulan DHF açıklamada devamla şu ifadelere yer verdi:  “Yine bir sabah işçi, emekçi ve öğrencilerin toplu şekilde gece baskınlarıyla gözaltına alınmasıyla güne uyandık.

Yine burjuva basında “MKP’ye operasyon; 20 örgüt üyesi gözaltında”, “Baskınlarda Silah ve örgüt dokümanları bulundu”, “Örgütün lider kadrosu gözaltında” şeklinde polis tarafından ısmarlanan düzmece haberlerle demokratik haklar mücadelesi ve halkın örgütlü mücadele talebi “yasa dışı” gösterilmek istendi. Nafile bu çabalarınız. Halk nezdinde yeterince teşhir oldunuz.

Yalanlarınıza kimse inanmıyor. Yolsuzluğunuza, talanınıza, hırsızlığınıza, hak gasplarınıza, emek sömürünüze, doğamızı yok etmenize, işçi-emekçi ve kadınlarımızı katletmenize sesimizi çıkarmayacağımızı mı sanıyorsunuz?

Bir gece helikopterlerinizin çıkardığı gürültünün arasında teçhizatlı polislerinizin yüzümüze doğrulttuğu uzun namlulu silahlarınızın bizleri korkutacağını düşünüyorsanız hala büyük bir yanılgı içerisindesiniz.

Coğrafyamızın her alanında büyük bir hızla artan zulme ve hak gasplarına karşı demokrasi mücadelesini büyüten, işçilerimizi, kadınlarımızı, gençlerimizi ve onların örgütlü gücü Demokratik Haklar Federasyonu’na yönelik saldırılarınız karşısında dün baş eğmediysek bugün de baş eğmeyeceğiz.

Ülkemiz ve dünya halkları zulüm altında yaşadığı sürece demokratik haklar mücadelesi ve örgütlü gücü DHF politik yaşamına devam edecektir.

Gözaltı baskınlarıyla yaşattığınız terör karşısında, insanca yaşamanın tüm erdemliğini kuşanarak bulunduğumuz tüm alanlarda geleceğimizi zorbaların ellerinden almak için kavgayı daha da büyüteceğiz.”


“Demokratik haklar mücadelesi mutlaka bir gün zaferle taçlanacaktır”

Son bir haftadır DHF ve SDP nezdinde gerçekleşen gözaltı saldırısı halkın örgütlenme talebine yönelik olduğu kadar  devrimci demokratik kurumların birlikte mücadele etme yönelimine karşı olduğu vurgulanılan açıklamada “Bu nedenle devlet erkanı güçlerimizi parçalamak istiyor. İzin vermeyelim. Birleşelim ve zorluklar karşısında yılmayalım zulmün kalesine yönelmekte olan bu çetin ve uzun yürüyüş zafere mutlaka ulaşacaktır.  Belirtmek gerekir ki bu saldırının diğer bir ayağı da HDP’nin yakaladığı büyük başarıya yöneliktir. Federasyonumuzun da ittifak yaparak bir parçası olduğu HDP’nin seçim sürecindeki çalışmaları ve programı kitlelerde yarattığı büyük güven, AKP ve onun nezdinde hakim sınıfları korkuttuğu büyük bir gerçekliktir. Çünkü baskı ve sömürü düzenleri teşhir oluyor ve zorbalıkla baskı altında tuttukları kitleler geleceğini ellerine alıyor.” dendi. Açıklama  “DHF ve bileşeni Demokratik Gençlik Hareketi (DGH), Demokratik Kadın Hareketi (DKH) ve Halkın Günlüğü Gazetesi üye ve çalışanlarına yönelik yapılan gözaltı saldırıları, halkın örgütlü gücünü yok etme çabasıdır. 1 Mayıs katılmak, kadın katliamlarını protesto etmek, Berkin Elvan’ı anmak ve katilerinden hesap sormak “suç” değildir. Ortada bir suçlu ve terörist var ise o da insanlarımızı masa başlarında hazırlanan düzmece polis fezlekeleriyle gözaltına alıp politik-kültürel haklarından zorla tecrit eden faşist devletin ta kendisidir.Bir kez daha ilan ediyoruz: çabalarınız nafile; demokratik haklar mücadelesi mutlaka bir gün zaferle taçlanacaktır.” ifadeleriyle sonlandırıldı.

Ataş: Yılmadan, usanmadan bu mücadeleyi sürdüreceğiz

Yapılan basın açıklamasının ardından DHF-HDP ittifakı İstanbul milletvekili adayı Erdal Ataş da bir konuşma yaptı.  Ataş  yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi “Bütün mücadele alanlarında güçlerimizi biraraya getirmiş durumdayız. İşte bu seçim süreci de tam da bu zemine denk gelmiş durumda. Seçim sürecinde kendi iktidarını kaybedeceğini anlayan egemen güçler demokratik haklar mücadelesi yürüten bütün kesimlerin birleşmesine karşı yeni bir saldırı konsepti başlatmış durumda. Önce provokasyonlar, insanları kışkırtma, insanlara iftira atma biçiminde sürdürdükleri politikaların tümü boşa çıktığı için şimdi de onların demokratik kurumlarına, ilerici kurumlara demokratik haklar mücadelesi yürüten kurumlara saldırmış durumdalar. Elbette ki bu bizi yıldırmayacaktır. Bütün güçler gerek Gezi’de gerek bütün diğer mücadele süreçlerinde artık ayrı ayrı mücadele ederek kazanmayacağımızın farkına varmış durumda. Tüm mücadele alanları kendi güçlerini farklılıklarını bir zenginlik görerek birleştirmiş durumda. Bizler de yılmadan, usanmadan bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Yoldaşlarımızı bugün içeri almış olabilirler. Onları düzmece suçlamalarla cezalandırabilirler. Ama bilmelidirler ki bu dünyada yaşayan ve bu coğrafyada yaşayan halklar kendilerine yapılan bu zulme karşı sessiz kalmayacaktır. “

Yapılan basın açıklamasına gözaltına alınan DHF’lilerin ailelerinin ve avukatları da katılırken Özgür Gelecek Gazetesi ve HDP de eyleme destek verdi. Eylemlerini sloganlarla sonlandıran DHF’liler daha sonra kayıp yakınlarının Galatasaray eylemlerinin başlangıç tarihi olan 27 Mayıs 1995’in yıldönümünde gerçekleştirdiği oturma eylemine katıldı.

Önceki İçerikDHF polis baskınlarını protesto edecek
Sonraki İçerikDHF’ ye dönük saldırılar ülke genelinde protesto edildi( Foto Haber)