DHF’den Sarıgazi’de Hrant Dink anması

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) dün akşam Sarıgazi’de  düzenlediği bir yürüyüş ve basın açıklamasıyla 8 yıl önce faşist T.C. devleti tarafından katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i andı

 İSTANBUL (20.01.2015)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) dün Sarıgazi’de faşist T.C. tarafından katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i anmak için bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 20.00’de Sarıgazi Vatan İ.Ö. Okulu önünden başlayan Hrant Dink anması Sarıgazi merkezde basın açıklamasıyla son buldu. “Hrant Dink’i unutma hesap sor” pankartı arkasında yürüyen kitle sık sık  “Armenak’tan Hrant’a sürüyor sürecek bu kavga”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” ,“Hrant’ın katili faşist T.C. devleti” ,“Katil devlet hesap verecek”, “Kürt, Türk, Ermeni yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını atarken yapılan ajitasyonlarda Cizre’de yaşanan katliama da değinildi. Yürüyüşte ayrıca Kaypakkaya geleneğinin şehitleri olan Ermeni devrimcileri Hrant Dink’in yakın arkadaşı Armenak Bakırciyan (Orhan Bakır), Manuel Demir, Nubar Yalım ve İmam Boztaş’ın resimleri taşındı.  

Sarıgazi merkezde yapılan basın açıklamasında T.C. devleti ve önceli Osmanlı’nın yüz yıllardır Ermenilere, Alevilere ve Kürtlere uyguladığı katliamlar teşhir edildi.  Okunan şiirlerin ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Önceki İçerikYargıtay DHF üyelerinin hapis cezalarını onadı
Sonraki İçerikAli İsmail Korkmaz davasında ödül gibi ‘ceza’ (Yenilendi)