DHF ve Partizan’dan Kaypakkaya anmasına çağrı

Katledilişinin 40. Yılında yapılacak Kaypakkaya anması için Taksim’de bulunan İHD Genel Merkezi’nde basın açıklaması düzenlenerek Kaypakkaya anması için düzenlenen imza kampanyasına dair bilgiler verildi

HABER MERKEZİ (15.05.2013)-  DHF ve Partizan tarafından katledilişinin 40. Yıl dönümünde düzenlenecek anmalara dair bilgilerle, Kaypakkaya anması için imza veren kurumların ve kişilerin isimlerinin okunduğu bir basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklaması saat 13.00’de Taksim’de bulunan İHD Genel Merkezi’nde yapılırken, açıklamaya çok sayıda kurum ve sanatçı da katıldı.

Açıklamada Kaypakkaya’nın Amed zindanlarında katledilmesinin üzerinden 40 yıl geçtiği ifade edilerek o günden bugüne Kaypakkaya’nın ser verip sır vermeyerek direnişin adı olduğu belirtildi. Kaypakkaya’nın fikirlerinin MİT raporlarında “İhtilalci komünizmin Türkiye’de uygulanmasıdır” şeklinde geçtiği anlatılarak Kaypakkaya’nın fikirlerini savunanlara açılan soruşturmalar ve verilen cezalara dair bilgiler verildi.

Kaypakkaya’yı savunmak onurdur

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kaypakkaya’yı bu kadar ‘tehlikeli’ kılan, onun adını her telaffuz edene ceza yağdırılmasına neden olan tespitleri, günümüzde de geçerliliğini korumakta; hatta onun devletin faşist niteliğine dair belirlemeleri; işçi-emekçi-köylülere yönelik güvencesizlik yasaları çıkarmaya, sokaktaki insanları katletmeye devam eden, başta Kürt ulusu olmak üzere çeşitli milliyetlere ve azınlıkları yönelik imha, inkar ve asimilasyon politikalarını sürdüren; Suriye’de savaşa girmek için emperyalist efendilerinden sabırsızlıkla emir bekleyen, kadını eve kapatarak hem ucuz iş gücü olması hem de ucuz emek gücü yaratması için baskı altına alan, hukuk-adalet gibi söylemleri kendi sınıfı çıkarına ters-yüz eden devletin ‘demokratikleşme’ söylemlerine karşı daha da değerlenmektedir.”

Egemenlerin Kaypakkaya’nın fikirlerini yok sayma girişimlerine karşın Kaypakkaya’yı anmaktan vazgeçilmeyeceği ifade edilen basın açıklaması, katledilişinin 40. Yılında Kaypakkaya’yı anmak ve mücadeleyi büyütmek için alanlarda olunacağı belirtilerek bitirildi.

‘Kaypakkaya’nın fikirlerini savunmaya devam edeceğiz’

Basın açıklamasının ardından sanatçı Pınar Aydınlar söz alarak Adnan Yücel’in Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek şiirinden bir bölüm okurken, Kaypakkaya’nın mücadelesini sürdürme kararlılığında olduklarını açıkladı. Kaypakkaya’nın fikirlerini sahiplendikleri ve onu anlatan ağıtları okudukları için çeşitli baskılarla ve cezalarla karşılaştıklarını söyleyen Aydınlar, Kaypakkaya’nın direnişini sahiplenmekten vazgeçmeyeceklerini anlattı.

Ardından Av. Gül Altay söz alarak Kaypakkaya’nın yaşadığı dönemde hakkında hiçbir soruşturma yapılmadığını ve kendisine cezalar verilmediğini anlatarak Kaypakkaya’yı anmanın hiçbir yasal engeli olmadığına inandıklarını, Kaypakkaya’yı anmak için alanlarda olacaklarını belirtti.

“Katledilişinin 40. Yıl Dönümünde Kaypakkaya’yı Anıyor ve Sahipleniyoruz” şiarıyla düzenlenen imza kampanyasına destek veren devrimci demokratik kurumlar, yazar, aydın ve sanatçılarla milletvekillerinin isimleri okunarak anmaların bu kişiler ve kurumlarla birlikte örgütleneceği ifade edildi.

Açıklamanın ardından anma programına dair bilgiler verildi:

–          17 Mayıs’ta yerellerde anmalar yapılacak

–          18 Mayıs  günü saat: 19.30’da Taksim Tünel’de toplanılarak Taksim Meydanı’na yürünecek.

–          18 Mayıs gece saat: 12.00’de Çorum’a uğurlama yapılırken, aynı saatte Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Tesisleri önünden araçlar kaldırılacak.

–          18 Mayıs gecesi saat. 12.30’da Bostancı Köprüsü’nden araçlar kaldırılarak Ankara’da diğer kurumlarla bir araya gelinecek ve toplu bir şekilde otobüslerle Çorum’a hareket edilecek.

Önceki İçerikİbrahim Kaypakkaya’yı anıyor ve sahipleniyoruz!
Sonraki İçerikKaypakkaya anmalarına çağrı