DHF: Tarihsel zulme ve soykırıma sesiz kalma

DHF: Üye ve taraftarlarımız başta olmak üzere tüm halkımızı soykırımları lanetlemek için eyleme çaırıyoruz

HABER MERKEZİ (23.04.2015)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)  Ermeni Soykırımı’nın 100. Yılında devrimci, demokratik kurum ve siyasi partilerin ortak yapacağı anma ve protesto yürüyüşüne kitlesel katılım çağrısı yaptı.

DHF tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yaşadığımız coğrafya aynı zamanda katliamların, sömürünün, zulmün, asimilasyonun ve faşizmin en yoğun biçimiyle yaşandığı bir kan deryasıdır. Yüzyıllardan beri Türk-Sunni prototipi dışında kalan bir çok inanç ve etnik kökenden insan “ya benim gibi olursun ya da yok olursun”anlayışının tezahür etmesiyle katledildiler. Bu anlayış yavuz sultan selim tarafından binlerce alevinin kılıçtan geçirilmesiyle, bu anlayış 1915 yılında Ermeniler’e uygulanan soykırımla, bu anlayış Faşist Kemalist Diktatörlük eliyle 1921 yılında Koçgiri’de 1930’da Zilan’da 1938’de Dersim’de Maraş’ta, Çorum’da Sivas’ta ve  tekçi-faşist  anlayışın günümüz temsilcisi AKP iktidarı eliyle de Roboski ve Gezi Ayaklanması’nda kendini göstermiştir.

Şunu ifade edebiliriz ki Ermeniler’e uygulanmakta olan bu tarihsel zulüm günümüz koşullarında dahi en yalın ve somut bir biçimde geçerliliğini korumakta ve bir devlet politikası olma durumunu taşımaktadır. Dillerde pelesenk haline gelmiş ve artık hakaret biçimi halini almış “ermeni””ermeni tohumu”v.b gibi söylemler,sokak ortasında ermeni kimliğinden kaynaklı infaz edilen gazeteciler,”kaza kurşunu”ile katledilen ermeni gençler ve ermeni kimliğini gizlemek zorunda kalan bir çok ermeni bu talihsizliği olumlar niteliktedir. Bizler Demokratik Haklar Federasyonu olarak tüm üye ve taraftarlarımızı bu tarihsel zulmü ve soykırımı lanetlemek için  yapılacak olan anma yürüyüşüne çağırıyoruz.”

Tarih: 24 Nisan 2015

Yer: Taksim Fransız Konsolosluğu önü

Saat: 19:30

 

 

YER : TAKSİM FRANSIZ KONSOLOSLUĞU ÖN

Önceki İçerik24 Nisan 1915’in 100. Sene-i Devriyesi
Sonraki İçerik100. yılında soykırımla yüzleş!