DHF Sarıgazi’den coşkulu etkinlik

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Sarıgazi örgütlülüğü, Sarıgazi’de bulunan Kızıldere derneğinde düzenlediği etkinlikle, Grup Munzur öncülüğünde kurulan YÇKM Müzik Topluluğu ile Şenol Akdağ’ın ezgilerini kitleyle paylaşırken, YÇKM Tiyatro Ekibinin tiyatro gösterimini ve şiir dinletisini halka ulaştırdı. DHF son süreçte giderek derinleştirilen tasfiyeci saldırılara karşı örgütlü mücadeleyi büyüteceği vurgusunu yaptı

HABER MERKEZİ (14.04.2013)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Sarıgazi örgütlülüğü Kızıldere derneğinde düzenlediği etkinlikle, Grup Munzur öncülüğünde kurulan YÇKM Müzik Topluluğu ile Şenol Akdağ’ın ezgilerini ve YÇKM Tiyatro Ekibinin tiyatro gösterimi ile şiir dinletisini halka ulaştırdı.

Etkinlik salonuna DHF tarafından, “18 Mayıs’ı 1973’ü unutma Hatırla ve öğren ondan Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür” , “Ağaların ve patronların zulmüne karşı insanca bir yaşam ve halk demokrasisi için 1 Mayıs’ta DHF saflarında birleşelim” , “Tüm tasfiyeci saldırılara karşı örgütlü mücadeleyi büyütüyor kararlılıkla yürüyoruz” , “Yeni kadını yaratmak iradesiyle özgür bir dünya için mücadeleye 1 Mayıs’ta DHF saflarında birleşelim” yazılı dövizler asıldı.

Açılış konuşmasında Yeni Demokrasi mücadelesinde şehit düşen devrimcilerin mücadelesini yükseltileceği vurgusu yapıldı. Sahneye ilk olarak YÇKM Müzik Topluluğu çıkarak ezgilerini halkla paylaştı. 10 yaşında bir çocuk tarafından Bonzai adlı hikaye müzik eşliğinde okundu. Ali Haydar şarkısıyla dinletiye başlayan YÇKM Müzik Topluluğu’nun sunduğu ezgiler ilgiyle izlendi.  Çok sayıda şiirin okunduğu dinletide, Garip Şahin tarafından yazılan Töre şiirinden bir bölüm de okundu. YÇKM Tiyatro Ekibi sahneye çıkarak hazırladığı oyunu kitleye sundu. Tiyatro gösterimini halk ilgiyle izlerken keyifli anlar yaşadı. Oyun özel mülkiyete ve feodal kültüre karşı verdiği mesajla da görülmeye değerdi. 15 Mart 1997’de şehit düşen komünist önder Cüneyt Kahraman’ın annesi Gülten Kahraman da okuduğu şiirle etkinlikte yerini aldı.

“Tasfiyeciliğe karşı örgütlü mücadeleyi büyütüyoruz”

DHF Sarıgazi örgütlülüğü adına hazırlanan konuşmada Yeni Demokrasi mücadelesinin 41. Yılına, komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 40. Yılına girildiğinin anlatılırken ülkemizdeki ve dünyadaki genel siyasi duruma dikkat çekildi. Demokratik haklarını kullandıkları için tutuklanan DHF’lilere yüz yılı geçen hapis cezaları verildiğinin ifade edildiği açıklama şu ifadelerle sona erdi: “Kaypakkaya sloganı attığı için, bugün hala yoldaşlarımız, dostlarımız, aydın ve sanatçılarımız yargılanmaktadır. Kaypakkaya sloganı attığı için, 2 Temmuz eylemine katıldığı, Demokratik Kadın Hareketi Bülteni dağıttığı için, ‘Roboski Katliamı’nın hesabını vereceksiniz’ dedikleri için yoldaşlarımız 120 yıl hapis cezasına mahkum edildi. Dost ve düşman herkes bilsin ki değil 10 yıl, değil 50 yıl, değil 100 yıl, 1000 yıl da verseniz Kaypakkaya yoldaşın açtığı yolda ilerlememizi engelleyemeyeceksiniz.

Bizlere düşen görevler ve sorumluluklar çerçevesinde, tasfiyeciliğe, emeğimizin sömürülmesine, kadına yönelik her türden şiddete, tutuklama terörüne, ağaların ve patronların zulüm saltanatına karşı; Yeni Demokrasi mücadelesi perspektifinde Demokratik Haklar Federasyonu saflarında örgütlü mücadeleyi büyüterek sizleri 1 Mayıslardan, 18 Mayıslara tüm kızıllığımızı ve devrimci coşkumuzu kuşanarak binler olup alanlara akmaya çağırıyoruz.”

DHF temsilcisinin konuşmasının ardından sanatçı Şenol Akdağ sahneye çıkarak, Zazaca ve Türkçe ezgilerini halkla paylaştı. Akdağ’ın kavga türkülerine halaylarıyla eşlik eden kitlenin coşkusu doruğa ulaştı. Etkinlik halka 1 Mayıs’ta DHF saflarında alanlara çıkma çağrısıyla sona erdi.

 

Önceki İçerikDHF Sarıgazi örgütlülüğünden coşkulu etkinlik
Sonraki İçerik‘Sağlıkta şiddete karşı 17 Nisan’da grevdeyiz’