DHF-HDP seçim heyeti grevdeki Divan Group işçilerini ziyaret etti

DHF-HDP heyetiyle beraber İstanbul 1.bölge 3.sıra milletvekili adayı Erdal Ataş Divan Group işçilerini ziyaret edip, işçilerin sorunlarını dinledi. Ataş işçilerle greve, seçimlere ve yaklaşan 1 Mayıs’a dair sohbet ederken Halkın Günlüğü de  grevde  olan işçileri dinleyerek işçilerden greve dair bilgi aldı

İSTANBUL (28.05.2015)- DHF-HDP heyetiyle beraber İstanbul 1.bölge 3.sıra milletvekili adayı Erdal Ataş Divan Group işçilerini ziyaret edip, işçilerin sorunlarını dinledi. Ataş işçilerle greve, seçimlere ve yaklaşan 1 Mayıs’a dair sohbet etti.

Halkın Günlüğü de  grevde  olan işçileri dinleyerek işçilerden grevin nasıl başladığına, Divan fabrikasındaki hak gasplarına dair bilgi aldı.

“Bizler bu fabrikada köle gibi ağır işlerde çalıştırılıp hakarete uğradık, emeğimiz gasp edildi. 69.gününde olan grevimize kararlılıkla devam edeceğiz”

Gazetemize greve dair bilgi veren Hayrettin Çıtlak isimli işçi grevin 16 Şubat’ta grevin başladığını, toplu olarak 18 Şubat’ta greve girme kararı alındığını belirterek şöyle konuştu: “ Yılbaşında verilen düşük zamların mesailerinin değişik biçimlerde verilmesinden dolayı çalışma koşullarının çok ağır olması, konuşmanın bile yasak olması ve üretimden sorumlu kişinin sürekli hakaret etmesi üzerine işçiler bölümden sorumlu kişiyle görüştüler. Ama en temel ve yerinde olan isteklerimiz neticesinde 3 işçi odaya çekilerek fabrikadan sorumlu yetkili beyaz yakalı kişilerce sorgulanarak tehditlere maruz kaldık. İşçilere bir daha hiçbir gıda sektöründe çalışamayacaklarını söylediler. Bunun üzerine öğlen yemekhanede protesto yapıldı. Öğleden sonra bir arkadaşımız daha sorgulandı. Kameraya yansıyan 9 işçi ertesi gün işten atıldı. Bu arkadaşlarımız telefonla aranıp “yarın kar yağıyor işe gelmeyin” denildi.  Sabah iş yerine yine servislerle giden arkadaşlar fabrikaya, çalışma bölümüne alınmadı. Tüm sendikalı arkadaşlarımız bu arkadaşlarımız işe alınmazsa  iş başı yapmayacaklarını belirttiler. Üretim müdürü bunun üzerine “kim gelirse gelsin bunları fabrikamda işe alamayacağım” dedi. Bunun üzerine yemekhanede 3 günlük iş bırakma eylemi yapıldı. Gece -gündüz yemekhanede olan işlere burada da saldırılar devam etti. Elektrik kesildi içeri yemek sokulmasına izin verilmedi.3 günün sonunda ‘beyaz yakalı masa başı patron yancıları’ üretime indiler. Şuan üretim büyük oranda durmuş, sekteye uğramış durumda. Bizler bu fabrikada köle gibi ağır işlerde çalıştırılıp hakarete uğradık, emeğimiz gasp edildi. Şeflerimiz bizi ağır koşullarda çalıştırdığı için şeker hastası oldum ve ömrünün geri kalanını bu şekilde yaşamak zorunda olduğumu bilmelerine rağmen bugün 69.gününde olan grevimize kararlılıkla devam edeceğiz. Haklarımızı alana kadar sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz şuanda hukuki süreçte başlatılmış durumda. Mayısın sonu ve haziranda mahkemelerimiz olacak. Şuanda 55 kişi grevdeyiz. İçeride yıllarca beraber çalıştığımız arkadaşlarımız var. İş çıkışlarında bize selam verenler dahi işten atılıyor. Fabrikada üretim müdürleri işçileri tehdit edip “grevdekilere selam verirseniz sizleri de işten atarız” deniliyor. Bu sebepten dolayı bir kaç arkadaşımız da işten atıldı. Şuan onlar da greve katıldılar. Bu fabrika daha önce Ümraniye’deydi 99 senesinde önce sendika kaldırıldı. Daha sonra sendikalaşmanın önü açıldı. Ben ve daha birçok arkadaşım sendikayla yeni tanıştık.  
Üretim müdürümüz Zeynep bizlere grevden önce ” 2 fabrikalık iş yapmışsınız sizleri tebrik ederim” demesine rağmen bizlere %3 oranlarında zam yapıldı. Bizler 55 işçi her hafta Divan Otel’in önünde protesto eylemi yapıyoruz. Bu haftaki eylemimize polisler tarafından saldırı oldu birçok arkadaşımız yaralandı saldırı sonucunda. Bu saldırılar bizi korkutamaz çünkü bizler haklıyız.”
“Çalışma koşullarının düzeltilmesini ve daha iyi bir maaş için zam istediğimiz için işten atıldık”
Sedef Ertan ismindeki işçiyse şöyle konuştu: “Koç grubuna girerken böyle bir tablo ile karşılaşacağıma inanamazdım. Hala da inanamıyorum. Fabrikada üretimdeyken birçok hakarete, hak gasplarına maruz kalıyorduk. Hiçbir arkadaşımızın üretimde iken herhangi bir kınama ya da disiplin noktasında sorunu yoktu. Bizler haklıyız ve çalışma koşullarının düzeltilmesini ve daha iyi bir maaş için zam istediğimiz için işten atıldık.
Biz grevde olan divan işçileri olarak 22 Mayıs’ta Gürsel Düğün Salonu’nda  Madenler/Çekmeköy’de gece düzenleyeceğiz. Tüm halkımızı grevimize ve gecemize desteğe bekliyoruz.”        
Ataş’ın işçileri ziyareti sırasında fabrikadan çıkan üretim müdürü Zeynep ismindeki kişi grevde olan işçiler tarafından sloganlar ve alkışlarla protesto edildi. İşçiler daha sonra DHF-HDP heyetiyle hatıra resmi çektirdi. Bu süreçte işçilerin yanında olduklarını, grevlerini sonuna kadar desteklediklerini belirten heyet işçilerle görüştükten sonra grev çadırından ayrıldı.

Önceki İçerikADHK 24. Kongresi başarıyla sonuçlandı
Sonraki İçerikEl Nusra İştebrak’ta 35 Aleviyi katletti