‘DHF faaliyetçisi Mahrumi Haydaroğlu derhal serbest bırakılmalıdır!’

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu kısa bir süre önce Amed’de tutuklanan DHF faaliyetçisi Mahrumi Haydaroğlu’nun serbest bırakılması talebiyle bir açıklama yaptı. Bu açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz 

HABER MERKEZİ (10.05.2014)- Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK) “DHF faaliyetçisi Mahrumi Haydaroğlu derhal serbest bırakılmalıdır” başlığını taşıyan bir açıklama yayınladı. Bu açıklamayı öneminden dolayı okurlarımızla paylaşıyoruz.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) faaliyetçisi Mahrumi Haydaroğlu yoldaş, polis kurşunuyla katledilen Aydın Erdem’in cenaze törenine katılması ve protestoda bulunması nedeniyle 2009 yılında Dicle Üniversitesi’nde kaldığı ev basılarak gözaltına alınır ve tutuklanır. İki buçuk yıl kadar tutsak edilen Mahrumi Haydaroğlu, 18 Eylül 2012’de tahliye edilir. Ancak devam eden yargılamanın sonunda verilen 5 yıl 5 ay hapis cezası neticesinde yoldaşımız yeniden tutuklanarak Amed Hapishanesi’ne kapatıldı.

Polisin katlettiği ilericilerin-devrimcilerin ve muhaliflerin cenaze törenlerine katılmak kesinlikle bir suç olmadığı gibi devrimci bir görevdir ve Mahrumi Haydaroğlu’nun böylesi bir onurlu görevi yerine getirdiği için tutuklanması, faşizmin yüzünü görmek bakımından önemlidir. Ülkede ileri demokrasiden söz eden hükümetin bu söylemlerinin yalana dayalı bir propagandadan ibaret olduğu, bu olayla bir kez daha açığa çıkmıştır.

Tutuklu bulunan yüzlerce devrimci tutsağın sağlık durumlarının oldukça kötü olduğu ve hapishanelerin sağlık açısından yaşanılmaz halde olduğu bir ülke gerçekliği içinde, bir de yeni yeni tutuklanmaların yapılması kabul edilemez.

DHF faaliyetçisi yoldaşımız Mahrumi Haydaroğlu’nun tutuklanarak içeriye alınmasını şiddetle protesto ediyor ve derhal serbest bırakılmasını istiyoruz!”

 

 

Önceki İçerikLondra’dan 18 Mayıs yürüyüşüne çağrı
Sonraki İçerikADHK: 18 Mayıs’ı unutmayacağız!