DHF:Baskılar bizi yıldıramaz

Demokratik Halklar Federasyonu , İstanbul  İnsan Hakları Dernek Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Yapılan basın toplantısında DHF: taraftarına dönük polis tacizlerini kamuoyuna teşhir etti

HABER MERKEZİ (23.08.2013)– Saat 12.00’de Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), Taksim’de bulunan İstanbul İnsan Haklar Derneği’nde basın toplantısı düzenledi. DHF taraftarlarına dönük gerçekleştirilen taciz ve tehdidler kamuoyuna teşhir edildi.

Basın toplantısında Erdal Güneri yaşadıklarını anlattı: arkadaşlarımla birlikte eve dönerken benimle arkadaşlarım arasında biraz mesafe vardı. Önümü polisler kesti “… Gitar mı öğrenmeye başladın, pikniğe mi gidiyorsunuz, arkadaşlara selam söyle” diyerek Daha sonra diğer DHF’li taraftarlarının yanına araçlarını park eden siyasi polisler, evine gitmekte olan Erdal Güneri’nin tekrardan önünü kesti.  Polislerin Erdal Güneri’ye “arkadaşların ne yapıyor” , “çocuğun var yazık olur sana” , “Demokratik Haklar Federasyonu nerede”, “DHF’liler nerede gelsin seni kurtarsında görelim, seni istesek alırız”  şeklinde tehdid ettiler.

Baskılar demokratik haklar mücadelemizi engelleyemez

Erdal Güneri yaşadıklarını anlatmasının ardından basın metni okundu. Basın metninde şu ifadelere yer verildi: “DHF üye ve taraftarlarımıza yönelik son birkaç ay siyasi polis tarafından ve tehditler yönelmektedir. Gezi Parkı formlarına katılan bir taraftarımız önce sokakta tehdit edildi daha sonra ailesi aranarak çocukları illegal örgütle bağlantısı olduğu yalanı ifade ederek, tedirgin edilen aile Vatan TMŞ’ye götürüldü. Burada aileye çocuğunun katıldıkları Gezi Parkı eylemlerinin fotoğrafları gösterilerek, çocuklarının eylem ve forumlardan uzak tutmak gerektiğini çünkü yakında gözaltı baskınlarını yapacaklarını tehdidinde bulundu.

Diğer bir taciz saldırısı ise 17 Ağustos günü Zeytinburnu’nda gerçekleşti. Evine gitmek üzere olan üyemiz Erdal Güneri, siyasi polisler tarafından önce fiziki takibe maruz kalıyor daha sonra ise önü kesilerek hukuksuz bir şekilde arama adı altında taciz saldırısına uğruyor. Eşyaları didik didik aranan üyemiz, siyasi polise “arama kararınız var mı” sorusu yöneltilmesiyle beraber siyasi polisler ellerindeki bir kağıdı hızlı bir şekilde gösterip çektikten sonra, diğer faaliyetçilerimizin isimlerini telaffuz ederek “kendilerine dikkat etsinler” tehdidinde bulundu.”

 

Önceki İçerikEthem Sarısülük’ün kamera görüntüleri ortaya çıktı
Sonraki İçerikBüyükpark direniş forumuna polis saldırdı