Devrimci tutsaklardan Soma Katliamı’na ilişkin açıklama

MKP, MLKP, DHKP-C, TKP/ML dava tutsağı kadınlar Soma Katliamı’yla ilgili bir açıklama yaparak “Bizler ezilenler, özgürlüğe, eşitliğe, ekmeğe, onurlu emeğinin hakkını alacağı bir geleceğe kavuşsun diye mücadele eden devrimci kadınlar olarak söz veriyoruz ki katledilen işçilerimizin, halkımızın kanını yerde bırakmayacağız. Hesabını soracağız.” dedi

HABER MERKEZİ (05.06.2014)- MKP, MLKP, DHKP-C, TKP/ML dava tutsağı kadınlar gazetemize Soma Katliamı’na ilişkin bir mektup yolladı. Devrimci tutsakların yollamış olduğu mektubu öneminden dolayı paylaşıyoruz:

“Yüz karası değil kömür karası

Böyle kazanılır ekmek parası”

Böyle demişti Orhan Veli madencileri anlatırken. Yalnız kömürün karası değil, ölümlerin en karası da hak sayılıyor madencilere. Güneşe hasret kalıp ölüm pahasına çıkardığı kömürle ayakkabı kutularını dolduranlar, yürütenler gemiciklerini, milyon dolarlık saatler takanlar kollarına ‘kader’ diyorlar. ..

Öyle ya madencilerin ‘fıtratında’ var ölüm var ölüm. (!)Bilmez mi yerin altına inenler tabuttur, mezardır kara elmas diyarı (!). Hele bir de gazla ölürse “ne güzel öldüler” diyorlar, usulca uyur gibi!

Hayır! Uyumak yasak bize. Dinlemek bu yalanları, kanmak bu yalanlara  yasak! Karnımız tok, kulağımız tıkalı, vicdanımız doldu çoktan tüm bu safsatalara. Birhalkın yüreği doldu taşıyor artık. Aranan yüzlerce cansız beden, yapılan yüzlerce tabut, kazılan yüzlerce mezar, babasız kardeşsiz, oğulsuz kalan yüzlerce ev..  Yakınlarının cesetlerini bulmak için yüzlerce cesede bakmak zorunda kalan gözü yaşlı analar, babalar, çocuklar…

Yeter! Biz artık ölülerimize değil, onların katillerine bakmak istiyoruz. Yapışmak istiyoruz yakalarına. Ekmeğin karasını kana bulayan katillerden hesap sormak istiyoruz.

13 Mayıs’ta Soma’da 500’den fazla insanımıza mezar olan maden ocağının sahibi Soma Holding suçludur! Ölülerimizin sayısını gizlemektedirler. Kar hırsıyla gözü dönüp de madenin en riskli derinliklerine kadar kazdırmıştır. “Maliyeti indirip 7 kat kar sağladık” diye övünürken işçilerin can güvenliğini sağlayacak en temel önlemleri almamış, kaçış odaları dahi yapmayarak, bilerek , isteyerek maden ocağı toplu mezara çevrilmiştir!

Yaşanan katliama kaza, kader deme aymazlığı gösterenler, “örnek maden ocağı, şu kadar denetimden geçti, son teknoloji kullanılıyor” diye işçilerimizin katillerini koruyan-kollayan tüm kurum kuruluş ve kişiler suçludur!

Öfkesini acısını haykıran , ailelere saldıran, tekmeleyen, yumruklayan, hesap soran halka TOMA’sıyla saldıranlar ve bunların emrini verenler suçludur!

Madenleri yer altı-yerüstü kaynaklarıyla tekellere peşkeş çekip özelleştiren, milyonlarca işçiyi taşeronlaştırarak insan ve can pazarı yaratanlar , kan emici asalak tekeller ve palazlandıran koruyup-kollayan AKP suçludur, katildir !

Türkiye madenlerinde 70 yılda 3 bin kişi öldürüldü, halkımıza düşman sermayeye dost faşist Türk devleti suçludur!

Bizler ezilenler, özgürlüğe, eşitliğe, ekmeğe, onurlu emeğinin hakkını alacağı bir geleceğe kavuşsun diye mücadele eden devrimci kadınlar olarak söz veriyoruz ki katledilen işçilerimizin, halkımızın kanını yerde bırakmayacağız. Hesabını soracağız.

Soma işçileri yalnız değildir.

İşçilerin katili sermaye düzenidir!

Katil AKP hesap verecek!

18 Mayıs 2014,

 MKP-MLKP-DHKP-C-TKP/ML dava tutsakları”

Önceki İçerikÇok kutuplu emperyalist dünyanın selfileri!
Sonraki İçerik5 kızıl karanfil Dersim’de