Dersim’de HDP seçim bürosu açlıldı

Dersim’de Halkların Demokratik Partisi milletvekili adayları bir araya gelerek seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi

DERSİM (13.04.2015) – Dersim’de HDP milletvekili adayları ve DHF ittifak adayı Erdal Ataş’ın katılımı ile halkı selamlayan adaylar büro açılışını gerçekleştirdi.

Sabah 11.00’ de konvoy ile Kent merkezine gelen HDP Dersim milletvekili adayları ve DHF İstanbul milletvekili adayı Erdal Ataş Dersim’de karşılandı. Konvoy eşliğinde belediyeye gelen milletvekili adayları saat 12.00’ de Yeraltı Çarşısı üzerinde halka seslenerek açıklamalarda bulundu.

‘Sizlerin sesi olmak için bir araya geldik’

HDP Dersim İl Eş Başkanı Makbule Tulga yaptığı açılış konuşmasında “Dilimiz, kültürümüz ve inancımız uğruna verdiğimiz mücadele devam edecek” dedi.

HDP Dersim milletvekili adayı Alican Önlü de, “Dersim halkı dili, inancı ve kültürü ve özgürlüğü için bu yolda verdiği mücadelesinde diyoruz ki, bu değerlere sahip çıkaracağız. Dersim halkı olarak hep birlikte bir araya geldik. Aleviler, Bektaşiler, DHF, Partizan, ESP, DBP, devrimci bileşenler olarak HDP çatısı altında bir araya geldik. Bir araya geldik sizlerin sesi olmaya geldik. 1937-38 Dersim katliamı yaşatanlara karşı bir araya geldik. Ve yine bir araya geldik çünkü Mazlum Doğan, Alişer, Zarife Xatun, Sakine Cansız, Zilan, Beritan, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim için Mercan Vadisinde 17 katledilen arkadaşlarımız için hep birlikte bir araya geldik” ifadelerini kullandı.

Edibe Şahin ise; “Aleviler, kimliği yok sayılan, katledilen Kürtler, Lazlar, Çerkezler ve akla gelen bütün halklar söz söyleyecek. Biz kimiz, biz, üniversitelerde eğitim ve düşünce hakkını savunan gençleriz, biz okulda anadili isteyen çocuklarız. Biz asgari ücretin altında yaşamaya mahkûm edilen emekçileriz. Biz kısacası yok sayılan kesimiz. Biz artık kendi ellerimizle barajları aşarak kendimiz inşa edeceğiz demokrasiyi. Geliyoruz, başaracağız” dedi.

‘Şahin ve Önlü’yü Meclis’e göndereceğiz’

HDP İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı DHF’li Erdal Ataş ise konuşmalarında şu ifadelere yer verdi;  “Emek alanında ulusal anlamda mevcut mücadelecimizi sürdürdük, sürdüreceğiz. Bize önemli sorumluluklar düşmektedir. Yeni bir padişahlık ortaya koymak istiyorlar. Biz de bunların karşısında haklarımızı savunacağız. Bugün geldiğimiz aşama bize tarihi sorumluluk yüklüyor ve bu sorumluluğu yerine getireceğiz. Mazlumların, Denizlerin, Mahirlerin adaletli bir şekilde sürdürdükleri mücadelenin Dersim’de önemli bir ses olması için onların ruhuyla mücadele edeceğiz. Edibe Şahin ve Alican Önlü’yü Meclis’e göndereceğiz.”

Yapılan konuşmaların ardından seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi.

Önceki İçerikSoma katliamının ilk duruşması yapıldı
Sonraki İçerikDHF Dersim’de taraftarlarıyla ‘Genel Seçim’ toplantısı düzenledi