Dersim’de seçim bürosunun açılışı coşkuyla karşılandı

De Dersim halkıyla umudu büyütmek ve yarınlara taşımak için başlatılan yerel seçim çalışmasında, “Söz-Yetki-Karar Dersim halkına” şiarıyla irtibat bürosunun açılışı, kitlesel yürüyüşün ardından yapıldı 

DERSİM (16.02.2014)-Dersim halkıyla umudu büyütmek ve yarınlara taşımak için “Söz-Yetki-Karar Dersim halkına” şiarıyla seçim ve irtibat bürosunu açılışı için saat 12.30’da Demokratik Haklar ve Kültür Derneği önünde bir araya gelen kitle, Okullar Caddesi’nden, Sanat Sokağı’nda bulunan seçim bürosuna yürüdü.

Yürüyüş sırasında kitle, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” ,  “Söz- Yetki Karar Dersim Halkına” , “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” sloganlarını attı. 

Dersim Kültür Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Umut Tiyatro Grubu yolsuzluklara, barajlara, siyanürlü altın aramacılığına karşı tiyatro gösterimi yaptı. Tiyatro gösterimi Dersim halkı tarafından beğeniyle karşıladı.Tiyatronun sonunda Program konuşmalarla ve büro açılışıyla devam etti.

Dersim’de Gezi ruhunu, Roboski’de katledilenleri, Lazkiye’de katliama uğrayan mahsum halkı temsil ediyoruz’

Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) Bağımsız Belediye Başkan Adayı Ali Tacar konuşmasında şunları söyledi: “Bizler öyle sıradan, ya da tesadüfi bir araya gelmiş bir grup değiliz. Biz 40 yıllık bir tarihi olan mücadelenin içinden gelen, devrimci bir mücadelenin mirasçılarıyız. Bizim mücadelemiz halktan, emekçiden, ezilenden yanadır, sömürü düzenine karşıdır, faşizme, zulme karşıdır. Bizleri sadece seçimlere endeksli bir grup olarak görmek isteyenlere sesleniyorum; bizleri tanıyın, bizler Dersim’de Gezi ruhunu, Roboski’de katledilenleri, Lazkiye’de katliama uğrayan masum halkı temsil ediyoruz. Bizi tanıyın, biz ezilen halkların temsilcisiyiz, bizi tanımadan, hakkımızda yorum yapmayın. Biz bu seçimlerde Dersim halkının özgür iradesini temsil ediyoruz.”

DDHD: ‘Söz Yetki Karar Dersim Halkına’

DDHD temsilcisi de bir konuşma yaparak şu ifadelere yer verdi: “Yaşamı ve özgürlüğü hak edenler onu her gün fethetmek zorundadırlar. Yoksulların ve ezilenlerin yer alacağı, sosyal ilişkilerini planlayacağı ve kendi kaderleri üzerine söz sahibi olacakları devrimci-halk meclislerini işlevli kılmak sizlerin katılımıyla olacaktır. Bu kentin seyircisi olmayın, bu kentin yönetiminde özne olun. O yüzden diyoruz ki ‘Söz Yetki Karar Dersim Halkına’

Dersim Demokratik halk Dayanışması, Gezi direnişi ile Rojova arasında sosyalist bir köprüdür.. Yoksulların, ezilen halkların dili ve geleceğidir. Kadınların ve gençlerin isyan çığlığıdır. Yoksuların sosyal dayanışmasını parçalayan, toplumu kendisine yabancılaştıran Doğamıza, dilimize göz koyan Kapitalizme ve onun siyasal temsilcilerine karşı bir Dirençtir… Bu dirence her gün daha fazla sahip çıkmak ve buradan dünyanın her yerinde her türlü sömürü gericiliktir diye haykırmak Dersimden, dünyanın emekçilerine, yoksullarına selam göndermektir.”

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) temsilcisi de bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Burjuva partiler yıllardan bu yana özgürlük ve demokrasi naraları atarak biz ezilenleri ve emekçileri daha fazla sömürme çabası içerisindeler. Bazı kesimler özgürlük ve demokrasi naraları arkasına takılmış durumdalar. Bizler biliyoruz ki özgürlük emekçilerinin ve demokrasi, işçilerin ve köylülerin, bir bütün olarak ezilenlerin nasırlı elleriyle gelecektir. Bu gün ezilenlerin devrimci halkçı yerel yönetim anlayışı bu naraları boşa düşürecektir. Eşitliği özgürlüğü getirecek olanlar devrimcilerdir, sosyalistlerdir ve komünistlerdir.
Tarih bize şunu öğretmiştir ki, ezilenlerin yan yana gelişi örgütlü mücadele perspektifini ileriye taşıyacaktır. Buda bizim kararlılığımız göstergesidir. Son olarak sömürüye ve eşitsizliğe karşı halkın haklı mücadelesini daha ileri bir noktaya taşıyacağız.”

Seçim irtibat bürosunun açılışı yapılan konuşmaların ardından davul ve zurna eşliğinde sona erdi.  

 

Önceki İçerikHozat ve Ovacık Halk Dayanışmaları umudu büyütüyor
Sonraki İçerikFransa’da MKP 3. Kongre Tanıtım Konferansları tamamlandı