Dersim Merkez ve Mazgirt’te seçim büroları açıldı

Dersim Merkez ve Mazgirt’te “Söz yetki karar Dersim halkına” şiarıyla seçim bürolarının açılışı yapıldı

DERSİM (02.03.2014)-

DERSİM MERKEZ: Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) Dersim halkının yaratıcı gücüyle umudu büyütmek ve yarınlara taşımak için Atatürk (Sixeng) Mahallesi’nde “Söz-Yetki-Karar Dersim halkına” şiarıyla seçim irtibat çadırını şenlik havasında açtı.

Dersim Kültür Derneği bünyesinde faaliyet yürüten “Varvara ekibi” kısa bir gösterim yaptıktan sonra davul zurna eşliğinde büronun açılış etkinliği sonlandırıldı.

MAZGİRT: Mazgirt halkıyla umudu büyütmek ve yarınlara taşımak için “Söz-yetki-karar Mazgirt halkına” şiarıyla seçim ve irtibat bürosunun açılışı dün saat 12.00’de gerçekleştirildi.

Mazgirt seçim ve irtibat bürosunun açılışına Dersim’den konvoy eşliğinde gelen Ovacık, Hozat, Dersim merkez belediye başkan adayları da destek verdi. Dersim Merkez Belediye Başkan Adayı Ali Tacar açılışta şunları söyledi: “Dersim, Hozat, Ovacık ve Mazgirt’te sosyalist halkçı yerel yönetim kurallarıyla birlikte yerel yönetimlerle iktidarlaşma mücadelesi yürütüyoruz. Dilimiz, inancımız ve kültürümüzün yerelde kendisini temsil etmesini arzuluyoruz. Bizler halkımızın özgür ve kendi bayrağının altında toplanan demokratik halkçı bir yerel yönetim istiyoruz ve bunu da yapacağız. Dilimizi inancımızı esas alan kendi özgürlükleriyle kendi haklarıyla bütünleşen Dersim halkının yerel yönetimler mücadelesini yürütüyoruz. Halka ve kurumuma veremeyeceğim hiçbir hesap yoktur!”

‘Hiçbir dost kurum bizim üzerimizden siyaset yürütemez’

Mazgirt Belediye Başkan Adayı Tekin Türkel açılış sırasında yaptığı konuşmada daha çok dost kurumların yapmış olduğu karalamalara ve kulaktan duyma çıkan dedikodulara değinerek halka şöyle seslendi: “Bizim irademiz kimseden büyük veya küçük değildir, herkes eşittir. Bizler sadece birilerini desteklemek için kendi bayrağımız irademizi birilerine teslim etmek için mücadele yürütmüyoruz. Ne Mahirler ne Denizler ne de İbrahimler çıktıkları bu yolda kendi bayraklarıyla çıkmışlardır, bizler şimdi onların temsilcileriyiz. İrademiz hiç kimse tarafından teslim alınamaz, ambargo konulamaz ve kendini dayatamaz. Hiçbir dost kurum bizim üzerimizden kirli siyaset yürütemez.”

Mazgirt Belediye Başkan Adayı Tekin Türkel, kendi üzerinden aslı astarı olmayan dedikodular çıkarıldığını belirtirken halkın bu dedikodulara prim vermeyerek Mazgirt halkının iradesini bir kez daha yerel yönetimlere taşıyacağını belirtti. Türkel konuşmasında halka veremeyecek tek bir hesabının dahi olmadığını belirterek belediyenin gelir giderlerini gösteren birçok belgeyi en ince ayrıntılarına kadar halka açıkladı.

‘Halkın öz gücüyle yerel yönetim anlayışımızı ileriye taşıyacağız’

Türkel konuşmasını şu ifadelerle bitirdi: “Amacımız Dersim’in özerk feodal yapısının ilerisinde sosyalist halkçı bir yerel yönetim gerçekleştirmektir. Bunun için Ovacık, Hozat, Mazgirt ve Dersim merkezde başlatmış olduğumuz devrimci halkçı yerel yönetimler çalışması ‘Söz-yetki karar Dersim halkına’ şiarıyla iktidara taşınacaktır.

Ustaların söylediği gibi ;’bin adım atabilmek için önce bir adım atmak gerekiyor’ bizler bir adımı Hozat’ta bir adımı Mazgirt’te attık. Yarın Ovacık ve Dersim merkezde de atacağız. Bir adım daima ileriye gideceğiz.

Sömürülenler nerde varsa devrimciler sosyalistler orada vardır. Bizler yerel seçimleri ele alırken yoksullardan, ezilenlerden doğru ele alıyoruz. Biz ezilenler, sömürülenler, burjuva tarafından paramız ve alın terimiz çalınanlar olarak mevcut sisteme karşı gücümüzü halkın öz gücünden almaktayız.

Halkın öz gücüyle yerel yönetim anlayışımızı ileriye taşıyacağız.”

Önceki İçerikDKH’den 8 Mart çağrısı
Sonraki İçerikDDKH’den 8 Mart çağrısı