Dersim’de faşist saldırılara karşı basın açıklaması

Dersim’de 1 Mayıs çalışmaları ile beraber artan faşist saldırılara karşı HDP, Partizan, ESP ve DHF’ nin çağrısı üzerine basın açıklaması gerçekleştirildi

DERSİM (25.04.2015)- 1 Mayıs çalışmalarını kapsamında afiş çalışması yapan kurumlara yönelik kolluk güçlerinin gözaltı terörüne karşı devrimci, demokrat, yurtsever kurumlar bir araya gelerek ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 13.00’de Dersim merkez Yeraltı Çarşısı üzerinde toplanan kitle  “Faşist baskılara karşı devrimci mücadeleyi yürütelim” pankartının arkasında alkış ve sloganlar eşliğinde Emniyet Müdürlüğüne doğru yürüyüşe geçti. Emniyet Müdürlüğünün önünde yapılan açıklamada ‘’Polisin ‘iç güvensizlik’ paketinden sonra devrimcilere dönük saldırılarının son örneği de Dersim’de 1 Mayıs çalışmalarında olmuştur. Polis bu saldırgan tutumundan vazgeçmelidir. Birbirimizden aldığımız güç ile polisin Dersim’de yapacağı bütün saldırılara karşı beraber cevap vereceğimizi buradan ilan ediyoruz. Tüm halkımızı, polisin faşist saldırılarına karşı saflara, cevap olmaya çağırıyoruz’’ ifadelerine yer verildi. Yapılan açıklamanın ardından emniyetin önünde oturma eylemi gerçekleştirildi. Eylemde ‘Yaşasın devrimci dayanışma’, ‘Polis defol bu sokaklar bizimdir’, ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı.

Faşist baskılara karşı ESP-PARTİZAN-DHF’den ortak afiş çalışması

Yapılan basın açıklamasının ardından faşizmin dayatmalarına, baskılarına karşı ESP, Partizan ve DHF üyeleri birlikte afiş çalışması gerçekleştirdi. Sihenk Mahallesinde yapılan ortak afiş çalışmaları ile birlikte halka 1 Mayıs çağrısı yapıldı.

Önceki İçerik100. yılında soykırımla yüzleş!
Sonraki İçerikDHF’den Okmeydanı’nda seçim gündemli toplantı