DDHD bağımsız adayını açıkladı

Dersim Demokratik Halk Dayanışması Dersim’de yaptığı mitingle bağımsız belediyesi başkan adayını açıkladı

DERSİM (18.01.2014)- Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD),  Dersim’de seçimlere Bağımsız Aday Ali Tacer’le gireceğini açıkladı. Büyük bir coşkunun olduğu açıklamada Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Ovacık Halk Dayanışması Bağımsız Adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, Hozat Halk Dayanışması Bağımsız Adayı Kahraman Kılıç’ta katıldı

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kitle buradan “Söz yetki karar dersim halkına”, “Dersim onurdur onuruna sahip çık”, “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganlarıyla Seyit Rıza Parkına doğru yürüdü. Büyük bir coşkunun olduğu yürüyüşe Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Ovacık Halk Dayanışması bağımsız adayı Fatih Mehmet Maçoğlu, Hozat Halk Dayanışması Bağımsız Adayı Kahraman Kılıç’ta katıldı.

Yürüyüşün ardın DDHD adına yapılan açıklamada Dersim halkının kendi eseri olan DDHD etrafında kenetlenmesi çağrısı yapıldı.

DDHD açıklamasında şunlara dikkat çekildi:

Dersim halkı her türden faşist saldırılara boyun eğmedi eğmeyecek

Dersim her karış toprağının bombalandığı, insanların katledildiği, topraklarından sürgün edildiği, derelerinde, akarsularında yapılmak istenen barajlarla yok edilmek istenen bir kenttir.

Dersim direndikçe her defasında siyasal gözaltı saldırılarıyla yiğit oğulları, kızları hücrelere atıldı, yozlaştırma ve asimilasyon politikalarıyla kimliğinden, dilinden, yaşam biçiminden zorla uzaklaştırılmak istendi.

Her türlü saldırılara karşı Dersim halkı dik durmasını bildi ve yaşamın her alanında faşist baskılara karşı alternatif mücadele yöntemleri geliştirdi.

Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) işte bu kararlı mücadelenin sonucunda Söz Yetki Karar Dersim halkına şiarıyla doğdu. Gerici düzen partilerinin halkın kan can pahasına yarattığı Dersim’i yağma ve talan etmesine, yerel yönetim mekanizmalarını rant kapısı görenlere karşı, halkın kendisini ifade ettiği, karar alma süreçlerine katıldığı ve bizzat bu kararların uygulanmasında tek yetkili mercii Dersim Demokratik Halk Dayanışması’dır.

DDHD tüm demokrasi güçlerinin birliğini sağlamaya, birlikte mücadele etmesini büyütmeye dönük bir oluşumdur

İşte bu büyük aile kendi yönetim mekanizmalarını geliştirerek, içerisinde oluşturdu halk meclisleriyle Yerel Seçimlerde “Söz Yetki Dersim halkına” şiarıyla tüm geri dayatmalara karşı bağımsız adayla seçimlere giriyoruz.

Dersim tüm gerici dayatmalara karşı birlik olarak kazanmaya devam edecek.

Dersim Demokratik Halk Dayanışması olarak bölgedeki tüm demokrasi güçleriyle birlikte olmaya ve gücümüzü yeni birlikteliklerle büyütmeye devam edeceğiz. Bu zamana bundan sonrada birlikte mücadele etmek için hemen hemen tüm demokratik parti ve hareketlerle, birlik tartışmaları yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.

Bizler dayanışmayı ve birlik anlayışını ilkelerimizden taviz vermemek kaydıyla sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Her kim ki bizi ilkelerimizden vazgeçmeye çağırırsa, çağrısı cevapsız kalacaktır.

Çünkü söz konusu olan Dersim halkının geleceğidir ve bu gelecek düzen partilerine teslim edilemez.    

Dersim Halkı, Kendi Eseri Olan DDHD Etrafında Kenetlenmelidir!

Dersim Demokratik Halk Dayanışması Dersim’de yapılmaz denileni yapmak için yola çıkmış ve çok büyük bir mesafe kat etmiştir. 2009’dn buyana Oluşturduğu halk meclisi platformlarıyla, Dersim’in demokrasi kültüründe yeni bir mevzi yaratmıştır. Masa başı pazarlıklarla seçime girme ve ayak oyunlarına karşı söz, yetki ve karar halka anlayışını demokrasi mücadelesi içerisinde ete kemiğe dönüştürmüştür.

Halkın aşağıdan örgütlenerek söz, yetki, karar sahibi olduğu demokratik bir işleyiş ve halkın hakları ekseninde ortaya çıkmış devrimci yerel yönetimler programı birbirinin koşuludur.

Tüm halkımız geleceği hakkında söz sahibi olmak için tüm yönetim kademelerinde tek başkan koltuklarını parçalamalı; her kararın ortak alındığı halk meclislerini savunmalıdır.

Tutuklu arkadaşlarımızı bir kez daha selamlıyoruz

2009 yerel seçimlerinde yarattığımız demokrasi şöleninde bağımsız adayımız Murat Kur Dersim Belediyesi Meclis Üyesi Ali Mümkan ve yine dayanışma üyelerimiz Evrim Konak, Mustafa Aytaç ve tüm arkadaşlarımızı buradan büyük bir coşkuyla selamlıyoruz.

Evet, şimdi gerici düzen partilerine karşı birlikte mücadele etme zamanıdır.

Tek kişilik yönetim koltuklarına karşıyız bütün yönetim koltukları halkındır

Dersim Belediye Başkanı adayımız işte böylesi büyük bir ailenin yaratığı demokrasi kültürünün sonucu ortaya çıkmıştır. Tek koltuklara karşıyız bütün yönetim koltukları halkındır şiarıyla çıktığımız bu yolda halkın iradesini taşımakla yükümlü olan Bağımsız Belediye Başkan adayımız Ali Tacer’dir.

Sadece seçimi değil geleceğimiz için halkımız DDHD etrafında kenetlenmeli, açtığı yolun devamını getirebilmeli ve yenilemez en büyük gücün örgütlü bir halk gerçekliği olduğunu gösterebilmelidir.”

Önceki İçerikDHF: Katil devlet hesap verecek
Sonraki İçerikİnternete sansürü protesto eden kitleye polis saldırısı