Cizre’nin direniş ateşi Sur’da yankılanıyor

Cizre’de görkemli direniş karşısında yenilgi alan devlet bu seferde Amed’in sur ilçesine saldırmaya başladı. Kürt ulusu Cizre’de olduğu gibi saldırıya yine direnişle cevap verdi

HABER MERKEZİ (13.09.2015)- Devletin Kürdistan’da uyguladığı katliam ve saldırılar pervasız biçimde devam ediyor. Günlerdir Cizre başta olmak üzere Kürdistan’da tam bir terör estiren devlet çocuklar başta olmak üzere onlarca kişiyi vahşice katletti.

Fakat devletin işgal, talan, katliam ve her türlü pervasızlığına karşı Kürt ulusunun cevabı yine serhildan oldu. Kürdistan’ın her karışını birer direniş mevzisine çeviren Kürt gençliği başta olmak üzere topyekûn Kürt ulusu günlerdir barikatlar başında direniştedir. Kürt ulusunun görkemli direnişi Cizre’de devlete geri adım attırarak önemli bir zafere daha imza attı.

Cizre yenilgisini hazmedemeyen devlet Sur’a saldırıyor

Cizre’de halkın görkmli direnişi karşısında yenilgi yaşayan devlet bu seferde Amed’in sur ilçesini ablukaya alarak ve sokağa çıkma yasağı ilan ederek Cizre’deki gibi yeni katliam hazırlıkları yapmaktadır. Yaşanan çatışmaları gerekçe gösteren devlet tüm kirli araçları ve kurumlarıyla Sur’a saldırmaktadır. Özellikle Hasırlı ve Lalebey mahalleleri başta olmak üzere tüm mahalleri ablukaya alan devlet, Özel harekât timleri ve zırhlı araçlarla mahallelere girmeye çalışıyor. Bunun üzerine sokaklara çıkan halk ise direnişe başladı. Halk kurulan barikatların arkasına geçerek kendi güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Keskin nişancılarında yerleştirildiği Sur’da gerginlik devam ediyor.

Binlerce kişi Sur’a doğru yola çıktı

Devletin Sur’u ablukaya alması ve saldırıya geçmesi üzerine harekete geçen Kür halkı Amed’in dağ kapı meydanında bir araya gelerek saldırıyı protesto etti. Burada toplanan binlerce Kürdistanlı Sur’da olası katliamların önüne geçmek ve halka kalkan olmak için sloganlarla yürüyüşe geçerek Sur’a doğru yürüyüşe geçti.

Polisin halka gaz bombaları ve plastik mermileri ile saldırmasına rağmen kurulan barikatı aşan binlerce Kürdistanlı Sur’da çatışmaların yoğun olduğu mahallelere girmeye çalışıyor. İlçede çatışmalar devam ederken halkın direnişi giderek büyümektedir

 

 

 

Önceki İçerikMülteciler Hoş Geldiniz!
Sonraki İçerikCizre şehitlerini On binler uğurladı