Cizre’de direniş kazandı, Sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Günlerdir işgal altında olan ve katliamların yaşandığı Cizre’de halkın görkemli direnişi sonuç verdi ve Cizre’deki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. DHF’ de bir heyet oluşturarak bugün Dersim, İstanbul ve Ankara’dan yola çıkarak yarın Cizre’de olacak

HABER MERKEZİ (12.09.2015)- Günlerdir adeta devlet tarafından işgal edilen ve sistematik olarak katliamların yaşandığı Cizre’de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. Cizre halkının onurlu direnişi başta olmak üzere Kürdistan’daki kitlelerin, yurtiçi ve yurt dışında gösterilen sahiplenme ve dayanışma sayesinde devlet geri adım atarak sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

İlk heyetler Cizre’de

Günlerdir Cizre’ye gitmek için yollarda olan ve devlet tarafından saldırılara uğrayarak ilçeye girişleri engellenen başta HDP olmak üzere birçok demokratik kitle örgütü ve barolardan oluşan heyet sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından Cizre’ye girdi. Aralarında HDP eş genel başkanı Figen Yüksekdağ, HDP’li vekiller, DTK, KJA ve DKÖ temsilcilerinden oluşan heyetler Cizre’ye konvoy halinde giriş yaptılar.

Cizre’de bir kişi daha katledildi

Sistematik olarak insanların katledildiği Cizre’de dün bir kişi daha hunharca katledildi. Cudi mahallesinde ekmek bulmak için sokağa çıkan 74 yaşındaki Mehmet Erdoğan polisin açtığı ateşle kafasından vurularak katledildi.

DHF ve bileşenleri bugün Cizre’ye gidecek

DHF, DGH, DKH,YÇKM, Grup Munzur, Alamor, Sancı, Ovacık ve Mazgirt belediye başkanlarından oluşan DHF heyeti bugün Dersim, İstanbul ve Ankara’dan yola çıkarak yarın Amed’de buluşup Cizre’ye hareket edecekler.

 

 

Önceki İçerikDGH : ‘’Cizre’de ki vahşetin seyircisi değil mazlumların yoldaşı olacağız’’
Sonraki İçerikDHF, Ovacık ve Mazgirt Belediyeleri; Cizre ile Dayanışmaya