Cizre’de katliam bilançosu artıyor

Sıkıyönetimin 60 gündür devam ettiği kentte çıkartılan son cenazelerle birlikte devlet güçlerinin saldırılarında yaşamlarını yitirenlerin sayısı ise 155. Karartmadan dolayı bölgeden hala sağlıklı bilgi edinilemezken, katliamın boyutunu kamuoyundan gizlemek için devletin yeni bir düzenlemeye giderek rakamları “kontrollü ve eş güdümlü” açıklama kararı aldığı ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ (12-02-2016)- Sıkıyönetim uygulamasının 60’ıncı gününe girdiği Şırnak’ın Cizre ilçesinde içinde yaralıların bulunduğu 3 bodruma devlet güçleri tarafından yapılan operasyonun ardından, devletin uyguladığı karartmadan kaynaklı hala net bilgilere ulaşılabilmiş değil. 2’si Cudi biri ise Sur Mahallesi’nde bulunan 3 bodrumda içerdeki yararlılardan en son alınan bilgilere göre 39’u yaşamını yitiren 138 kişi bulunuyordu. Devlet güçlerinin saldırılarının ardından son 4 günde Cizre Belediyesi’ne ait ambulanslarla çıkartılan cenaze sayısı ise 70.

Kamuoyunun vahşet bodrumu olarak bildiği Cudi Mahallesi Bostancı Sokak’taki üst katları tamamen çöken ve kendileriyle en son 31 Ocak’ta irtibat sağlanabilen bodrumdaki yaralılardan alınan son bilgide binada 15 yaralı, 9 kişi ve 7’si yaşamını yitiren toplam 31 kişi bulunuyordu.

İkinci vahşet bodrumu olarak bilinen Narin Sokak’taki bodrumda ise 10’u yaşamını yitiren 52’si yaralı toplam 62 kişi bulunmaktaydı.

Sur Mahallesi’nde bulunan üçüncü vahşet bodrumunda ise 45 kişinin 22’si yaşamını yitirmişti.

Toplamda 39’u yaşamını yitiren 138 kişinin bulunduğu 3 binanın bulunduğu bölgeden son dört gün içerisinde 70 cenaze çıkartılarak Cizre Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Cenazeler ardından Mardin, Urfa ve Silopi’ye sevk edildi. Urfa’ya 28, Mardin Artuklu Devlet Hastanesi’ne 7, Silopi Habur Sınır Kapısı’na ise 36 cenaze sevk edildi. Cizre Devlet Hastanesi’nde ise polis kuşatması sürdüğü için cenaze bekletilip bekletilmediği konusunda ise bilgiye ulaşılamıyor.

Cizre’de halkının özyönetim iradesini ortaya koymasının ardından devlet güçlerinin ikinci ayına giren saldırılarında kentte yaralıların bulunduğu bodrumlara yapılan saldırının ardından çıkartılan cenazeler de dahil olmak üzere 155 kişi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenler arasında 3 aylık Miray bebek ile anne karnında 2’si 7 aylık, 1’i 8 aylık 3 bebek de bulunuyor. Ancak devletin yaşananlar hakkında uyguladığı karartma nedeniyle net bilgilere hala ulaşılamıyor.

Devletin yaşananlar hakkında uyguladığı karartma nedeniyle net bilgilere hala ulaşılamazken, devlet yetkilileri katliamı gizlemek için birbirinden farklı ve çelişkili açıklamalar yapması üzerine Başbakanlık “duruma el koyarak” katledilen sivillerin sayısı ile yaşamını yitiren polis ve askerlerin tepkiye neden olmayacak şekilde “kontrollü ve eş güdümlü” verilmesine karar verdi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Başbakanlık yetkililerinin Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT ve Anadolu Ajansı’ndan üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda alınan bu kararla, operasyonlarla ilgili haberlerin nasıl verileceği konusunda tavır belirlendi.

Alınan bu karar da katliamın boyutlarını gizlemek için yaşamını yitirenlerin sayısının parça parça açıklanacağı yönündeki kuşkuları doğrulamış oldu. (        ANF)

Önceki İçerikMKP tutsağı Zeynel Karabulut’a tecrit işkencesi
Sonraki İçerikDKH 3. Kurultayı tamamlandı! / Foto-Haber