‘Çapulcu Zamanlar’ filminin galası yapıldı

Getto Sinema Kolektifi’nin hazırladığı, Cem Uğur ile Kenan Ağbulut’un yönettiği “Çapulcu Zamanlar” filminin galası Kadıköy’de bulunan Barış Manço Kültür Merkezi’nde yapıldı

HABER MERKEZİ (17.01.2014)- Getto Sinema Kolektifi’nin hazırladığı, Cem Uğur ve Kenan Ağbulut’un yönetmenliğini yaptığı “Çapulcu Zamanlar” filminin galası Kadıköy’de bulunan Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Tek kamerayla çekimleri yapılan filmin galası öncesinde salonda, yeni kurulan 16.9 Sinema Kolektifi’nin videoları gösterildi.

Kitlenin yoğun ilgi gösterdiği galaya, Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri ve polis saldırısı nedeniyle yaralanan direnişçiler katıldı. Galaya geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Gezi direnişçileri ile çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi de katıldı.

Salona Diren Kadıköy pankartı asıldı

Salonun girişine ve içerisine “Zeki Müren’e sordum #diren dedi” , “Her yer Taksim her yer direniş” , “Diren Kadıköy” pankartları asıldı.

Gösterimin ardından Getto Sinema Kolektifi adına kısa bir konuşma yapan Kenan Ağbulut, “Bu belgeselde emeği olan İmran Aydın şu an aramızda değil. Tutsak alındı. Yine Gezi’de gözünü kaybeden Çağdaş Küçükbattal da aramızda değil. O da ev hapsinde tutsak” dedi.

Ardından söz alan Haydar Taştan, Gezi tutuklusu sinemacı ve filmin kameramanı sinema emekçisi İmran Aydın’ın gönderdiği mesajı okudu. Aydın mesajında şu ifadelere yer verdi: “Haziran günlerinin sıcaklığıyla kucaklıyorum sizleri. An serkeftin, an serkeftin.”

Gezi direnişi tutuklularının aileleri konuştu

Gezi tutuklusuyken serbest bırakılan direnişçiler ile tutuklu aileleri sahneye çıktı. Gezi Ayaklanması sırasında tutuklanan Dinçer Ergün, “O duvarların içinde ve arkasında olan herkes özgürlük düşü ve yeni bir dünya kurma umuduyla oradalar” dedi.

Aileler adına konuşan Hasan Tunç film ekibine teşekkür ederek şunları söyledi: “Bizim geçmişte yapamadığımızı bizim çocuklarımız başardı. Onun mutluluğuyla yaşıyorum. Benim şu ana kadar içim buruktu ama 6 Ocak’ta, 17 çocuğumuzu almış olmamızdan dolayı çok mutluyum. Mücadelemiz devam edecek.”

Film tek kamerayla çok zor koşullar altında çekildi

Gezi Ayaklanması sırasında polis saldırısı sonucu kaburga kemikleri kırılan Beycan Taşkıran ise şunları söyledi: “Belgeselde de denildiği gibi şehitlerimizin katilleri hala aramızda. Hesap sormaya devam edeceğiz. Bu daha başlangıç mücadeleye devam! Adaleti sağlayıncaya kadar, hapishaneler boşalana kadar direnmeye devam edeceğiz”  

Tek kamerayla zor koşullar altında çekilen belgeselin kameramanlarından İmran Aydın Gezi Ayaklanması’nın ardından tutuklanan onlarca kişiden biri. Yine belgeselde görüntülerinden faydalanılan Etkin Haber Ajansı (ETHA), Gezi Ayaklanması’nın ardından polis tarafından basılarak görüntü arşivinin büyük bir kısmına el konuldu.

 

Önceki İçerikDDHD Belediye Başkan Adayını açıklıyor
Sonraki İçerikDHF: Katil devlet hesap verecek