Çağlayan Adliyesi’nde Abdullah Kalay için eylem

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) hasta tutsak Abdullah Kalay’ın serbest bırakılması için İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde eylem yaptı

HABER MERKEZİ (27.09.2013)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın, Abdullah Kalay’a özgürlük” pankartı açarak Abdullah Kalay ‘ın serbest bırakılması için İstanbul Adliye Sarayı’nın önünde basın açıklaması yaptı.

Saat 13.00’de Adliye Sarayı’nın önünde toplanan kitle “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Abdullah Kalay serbest bırakılsın” , “Hasta tutsaklar onurumuzdur” sloganlarını attı. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Abdullah Kalay, 13 Nisan 2012 tarihinde kalp krizi geçirmiştir. Saatlerce hastaneye götürülmemiş ve adeta ölüme terk edilmiştir. Devrimci tutsakların saatlerce süren eylemi neticesinde Abdullah Kalay, “koma halindeyken” yürütülerek “hastaneye” götürülmüştür. Geç müdahale ve iki buçuk saat sonra hastaneye yetiştirildiği için kalbinde ağır tahribat olmuştur ve kalbinin yüzde 70’i çalışmamaktır. Ağır hastalığından dolayı infazının durdurulmaması, tedavinin dışarıda sürdürülmemesi için devletin infaz kurumlarından biri gibi çalışan Adli Tıp kurumu hasta tutsaklara karşı ideolojik yaklaşmakta ve ölümlerini onaylamaktadır. ‘Nabzı atıyor, kalbi çalışıyor, normaldir’ diye Abdullah Kalay’ın hapishanede hayatını sürdürebileceğine oy birliğiyle karar verilmiştir. Adli Tıp raporları dikkate bile almamıştır. Abdullah Kalay’ın dışarıda tedavisinin devam edilmesine ilişkin talebi reddedilmiştir. Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu red kararında (20 Şubat 2013)  (kararı da 2 ay sonra, 25 Nisan 2013) bildirmiştir.

Şu anda farklı hapishanelerde 100’e yakını ölüm sınırında olmak üzere, 412 hasta tutsak bulunmaktadır. Abdullah Kalay, Erol Zavar, Yaşar İnce ve Murtaza Dağ bunlardan sadece birkaçıdır. Demokratik Haklar Federasyonu olarak bir kez daha güçlü bir şekilde haykırıyoruz; devrimci tutsakların haklı ve meşru direnişi direnişimizdir, devrimci tutsakların içeride öldürülmesine sessiz kalmayacağız. Abdullah Kalay serbest bırakılsın! Hasta tutsaklara özgürlük! Devrimci tutsaklar onurumuzdur! ”  

Kitle polis barikatına yüklendi

Basın açıklamasının ardından kitle Adliye binasına yöneldi. Çevik kuvvetin kalkanlarla sürgülü demir kapının bulunduğu yere barikat kurması üzerine polisle kitle arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında, kitlenin barikata yüklenmesiyle sürgülü demir kapı yerinden söküldü. Sürgülü demir kapının yerinden sökülmesiyle kitle yeniden polis barikatına yüklendi. Halk Cephesi’nin de destek verdiği eylem sloganlarla sonlandırıldı.

 

 

 

 

Önceki İçerikPKK tutsaklarından özgürlük eylemi (Yenilendi)
Sonraki İçerik“Sömürüsüz,özgür yaşanılabilir yarınlar hedefimden vazgeçmeyeceğim”