‘Bu dava mahşere kalmayacak’

Madımak Katliamı’nın 22. yılında binlerce kişi ABF ve PSAKD’nin çağrısıyla, yaşamını yitirenleri anmak için Kadıköy İskele Meydanı’nda buluştu

HABER MERKEZİ (28.06.2016) – Madımak Katliamı’nın 22. yılında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF)’nun çağrısıyla binlerce kişi Kadıköy’de bir araya geldi.

Mehmet Ayvalıtaş Parkında bir araya gelen kitle, Madımak Katliamı’nda hayatını kaybedenleri anmak için İskele Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe birçok Alevi, Bektaşi derneğin yanı sıra DİSK, KESK, TTB gibi meslek örgütlerini ve DHF, Partizan, BDSP, BHH gibi devrimci demokratik kurumlarda destek verdi.

‘Sorumlular yargılanmadığı sürece Sivas Katliamı karanlıkta kalacak’

Mitingde ilk olarak Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi Semah ekibi de sahne aldı.

Mitingde konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, “Zorunlu din dersleri kaldırılsın dedik, 4+4+4 sistemini getirdiler. Cem evlerine yasal statü istedik, cem evi cami projesiyle karşımıza çıktılar. Diyanet kaldırılsın dedik, malum şahsa milyonlarca liralık Mercedes aldılar. Eşit yurttaşlık istiyoruz dedik, çocuklarımıza kadar fişlediler. Madımak utanç müzesi olsun dedik, katillerin isimlerini duvarlara kazıdılar. Birlik olmadığımız sürece bu katliamlar devam edecek” dedi.

Sorumlular yargılanmadığı sürece Sivas Katliamının karanlıkta kalacağını belirten Kaplan, 2 Temmuz’da Sivas Madımak Otel’de yapılacak anmaya, katılım çağrısı yaptı.

‘Bu dava mahşere kalmayacak’

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün ise, “Bu dava mahşere kalmayacak. Bu davanın hakimi de savcısı da bizleriz. Bizim davamızda karar bellidir. Madımak müze yapılmadıkça Sivas yanmaya devam edecek. Zaman aşımını tanımıyoruz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek” dedi.

Avrupa Alevi Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Mat konuşmasında, Sivas’ta ve Kobanê’de katleden zihniyetin aynı olduğunu ifade ederek, “Bin selam olsun Kobanê’de direnen gerillaya. Tarihte hep direnenler kazandı. Biz bir gün mutlaka kazanacağız. Ne Tayyip ne Tayyip’in ecdatları engel olabilir. Sorun belli çözüm ortada. İki seçeneğimiz var; Türkiye ya Ortadoğu karanlığına sürüklenecek ya da demokrasi güçleri demokratik özgür bir coğrafyayı yaratacak. Biz bitti demedikçe Sivas, Maraş, Çorum, Dersim, Koçgiri bitmeyecek” dedi.

Miting sırasında kitle sık sık; “Sivas’ın katili faşist T.C. devleti”, “, “Katli devlet hesap verecek”,”Katil IŞİD, iş birlikçi AKP”, “Sivas’ta yakanlar AKP’yi kuranlar”, “Sivas’ın hesabı sorulacak”, , “Sivas’ı unutma, unutturma” sloganları attı.

 

Önceki İçerikLGBTİ yürüyüşüne polis saldırısı(yenilendi)
Sonraki İçerikCüneyt Kahraman’nın anıt mezarı yapıldı