‘Bu dava hepimizin davası’

 Ali İsmail Korkmaz davasının ilk duruşması bugün Kayseri’de görülmeye başlandı

HABER MERKEZİ (03.02.2014)- Eskişehir’de Gezi Ayaklanması sırasında sivil faşistler ve polisler tarafından dövülerek katledilen Ali İsmail Korkmaz davasının ilk duruşması bugün Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Gergin devam eden duruşmada, biri polis 5 kişi tutuklu yargılanıyor. Tutuklu bulunan sanıklar “kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezası talebiyle yargılanırken, tutuksuz yargılanan 3 polis hakkında da “yardım etme” suçundan 10 ile 15 yıl arasında hapis cezaları isteniyor.

Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun da bulunduğu devrimci-demokrat kurum ve sendikalarla birlikte Kayseri Adliyesi’nin önünde toplanan binlerce kişi,bekleyişini kararlılıkla sürdürüyor. Kitle hep bir ağızdan ‘’Ali İsmail Korkmaz onurumuzdur, katil polis hesap verecek’’ sloganları atıyor.

‘Kirli ellerinizle oğluma dokundunuz’

Çok sayıda polis ve jandarmanın bulunduğu duruşma salonuna, salonun küçük olduğu gerekçesiyle Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi, yakınları ve destek için gelenler alınmadı. Söz alan Korkmaz ailesinin avukatları, Ali İsmail Korkmaz’ı öldürme emrini Başbakan ve Eskişehir Valisinin verdiğini belirterek “O eylemde gaz sıkılmasaydı, Ali İsmail o sokağa girmeyecek ve öldürülmeyecekti” dedi.

Duruşmada Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ayağa kalkarak sanıklara Ali İsmail’in fotoğrafını göstererek şu sözlerle tepkisini dile getirdi:“Ben oğlumu temiz ellerimle büyüttüm, siz katiller kirli ellerle dokundunuz. Ben onu Eskişehir’e sağ gönderdim, siz öldürdünüz. Benim oğlumun yüzüne bakamıyorsunuz, kendi çocuklarınızın yüzüne nasıl bakacaksınız”

Uzman çavuş silahla yakalandı

Duruşma devam ederken, salonun önünde sivil bir kişinin belindeki silah fark edilince gerginlik yaşandı. Önce avukat olduğunu iddia eden kişi kimlik sorulunca gösteremedi ve destek için gelenler tarafından darp edildi. Yaşanan gerginlik sırasında polisler tarafından silahı kaçırılan şahsın, Afyon’da uzman çavuş olduğu tespit edildi. Avukatlar Uzman Çavuş İbrahim Karaman ve silahını kaçıran polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bizim onların mahkemelerinden adalet beklentimiz yok

Duruşma devam ederken adliye önünde toplanan kitle sloganlar ve konuşmalarla Ali İsmail Korkmaz’ın katillerini protesto etti. Kürsüden Ankara Dayanışması adına konuşan Alınteri temsilcisi Burhan Çoban şunları söyledi:

“Ankara Dayanışması içinde bulunan ve Gezi Ayaklanması’nda Ankara’nın simgesi haline gelen Ethem yoldaş adına hepinizi selamlıyorum. Bizim onların mahkemelerinden adalet beklentimiz yok. Onların mahkemelerinden bizim için adalet çıkmaz! Ethem yoldaşın dosyasını kendi hukuklarına da aykırı olarak 40 gündür Adalet Bakanlığı’nda bekletenler Ali’nin davasını da dörde böldüler. Fakat katilleri değil Kayseri’ye, Fizan’a da kaçırsanız bizim elimizden, sokağın adaletinden kaçıramayacaksınız! Bizler hep birlikte oldukça, onlardan hesap sormaya devam edeceğiz. Tarihin en güzel yerinde son sözü hep direnenler söyler”

Bu faşist uygulamaları DHF İzmir duruşmalarından tanıyoruz

Bilindiği üzere İzmir’de de Demokratik Haklar Federasyonu üyelerinin davasında da benzer şekilde kolluk güçlerinin baskısıyla karşılaşılmıştı. Hakimlerin ve savcıların keyfi uygulamaları, gerçek dışı iddiaları faşist düzenin yargıdaki yüzünü gösterdi. Ali İsmail Korkmaz davasında da bir kez daha faşist düzen TOMA’ları, helikopterleri, polisleri, hakim-savcılarıyla faşist yüzünü gösterdi.

Önceki İçerikTKMP Ocak ayı hak gaspları raporunu açıkladı
Sonraki İçerikEmniyette yeni ‘operasyon’